Amikor belépek egy drogéria tisztítószerektől roskadozó sorai közé, picit mindig meglep, hogy mennyi terméket kitaláltak már az otthonunk tisztán tartásához. Mindenre van valami “megoldás”, ötféle illatban, fújhatod, kenheted, törölheted. Amikor külön költöztem anyuéktól, az első utam egy boltba vezetett és két zacskót megtömtem tisztítószerekkel, mert azt úgy illik… Aztán persze a felét sem használtam el, mert teljesen felesleges dolgokat vettem, ráadásul fogalmam sem volt róla, hogy pontosan mit terítek a lakásban magam köré. Mik az összetevők? Bízhatok bennük? És hogyan állították elő? Rengeteg kérdés, amire nem tudom a választ a mai napig. Arra viszont tudom, hogy érdemes ezzel kockázatot vállalni? Nem!
Egyáltalán nem, ugyanis biztonságos alapanyagokkal ugyanolyan tisztán tartható az otthonunk. Amikor a blogon a háztartás a téma, mindig érkezik hozzám néhány kérdés a vegyszermentes takarítással kapcsolatban, de eddig még nem írtam róla külön a blogon. Most viszont egy néhány részes cikksorozatot indítok útjára, amiben egy-egy területnek a tisztítását fogom bemutatni, egy saját készítésű szerrel és egy megvásárolható természetes termékkel. Tudom, hogy nem mindenki szeret otthon tisztítószert kutyulni, olykor nekem is jobban esik az előre elkészített terméket használni, amiről tudom, hogy biztonságos és a környezetnek sem árt. Végtére is, az a lényeg, hogy a takarítás valahol örömet jelentsen és ezekkel a szerekkel nekem mindig öröm dolgozni.
A bejegyzést a ZöldMami webshop támogatta, akiknek ezúton köszönöm az együttműködést.
A DIY verzió – Felülettisztító házilag
Általános felülettisztítót nagyon könnyedén lehet készíteni. A kedvencem az ecet, narancshéj és víz kombinációja. Ez főleg azoknak jó, akik nem szeretik az ecet szagát, mert a narancshéj remekül elnyomja (ráadásul fel tudjuk használni a héjakat mielőtt a kukába kerülnek). Egy kis befőttes üvegbe 5-7 napra elteszek narancshéjat és ecetet, majd vízzel 1:1 arányban hígítva egy fújós flakonba töltöm.
Használhatod a konyhapultra vagy például asztalok, komódok tisztán tartására, de a kővel érdemes vigyázni. Ha pedig makacs, odaégett foltot szeretnél vele eltávolítani, akkor előbb szórj szódabikarbónát a foltra, majd spricceld rá az ecetes tisztítót, hagyd állni negyedórát, majd töröld le egy nedves ronggyal.
A bolti verzió – CleanEco
Ha ezt használom a konyhapult vagy a hűtő takarítására, akkor sem aggódok azon, hogy az étel valamilyen mérgező anyaggal érintkezik! A CleanEcot 2011-ben alapították és magyar tulajdonú. A termékek előállítása teljesen állatkísérletmentes, a felhasznált alapanyagok pedig természetes eredetűek és környezetbarátok.
Ez az öko tisztítószer minden vízálló felületen alkalmazható és kizárólag növényi alapanyagokból készült. Nyugodtan használom a konyhában, szekrényekben, sőt még a hűtőt is kitisztíthatom vele. Bármi megtisztítható vele, amivel élelmiszer is érintkezik, remek megoldás kisgyerek vagy kisállat mellett. Nincs illata és nem hagy nyomot, szerintem jó megoldás, ha valaki zöldebb tisztítószert keres. A csomagolása természetesen újrahasznosítható (egy ilyen fújófejes palack pedig később felhasználható sajátkészítésű tisztítószerekhez.)
Melyiket próbáljátok ki? 🙂