Örömmel látom, hogy egyre több vendéglátó egység kezdi alkalmazni hazánkban a PLA alapú dobozokat. Vidáman osztottam meg Instagramon, amikor először találkoztam ilyennel, hogy milyen szuper, a felirat szerint ez komposztálható. Azonnal jött is a hideg zuhany, ugyanis rögtön felvilágosítottak róla üzenetben, hogy kizárólag ipari körülmények között, oda viszont ez nem, hogy nem jut el az otthonomból, de nem is csinálnak ilyet Magyarországon. Na jó, de csak előbb elbomlik a természetben, mint egy műanyag? Kérdeztem vissza. Hát, nem biztos… Akkor viszont mi értelme van ezeknek? Erre kerestem a választ, amikor kapcsolatba léptem a Felelős Gasztrohőssel, valamint a PLA termékeket forgalmazó Ecocateringgel.
Mi van akkor, ha mégis kiteszem otthon a kerti komposztba? Horvátth Sarolta, a Felelős Gasztrohős képviselője elmesélte nekem, hogy egy kutatás addig jutott, hogy szeméttelepi (nem komposzt) körülmények között 15 hónap után elkezdtek apró darabkákra szétesni a PLA lemezek és a súlycsökkenés is megfigyelhető volt. Ebből látszik, hogy ez még egy nagyon friss terep, nincsenek pontos adatok. Hozzátette, hogy egy ismerőse szerint az erdőben hagyott PLA pohár két évvel később is ott volt, ahol hagyta valaki.
Jogilag egyik cégnek sincs hazánkban engedélye arra, hogy PLA termékeket komposztáljon. Tehát nincs más út, mint a kommunális szemét és a szemétégető. Ide kerül minden PLA termék. Joggal vetődik fel a kérdés bennetek, hogy akkor miért jobb ez, mint a műanyag, amit legalább lehet szelektíven gyűjteni?
Az előállítása jóval környezetbarátabb, mint a műanyagoké, bár az éremnek itt is két oldala van. Az Ecocatering szerint fenntartható forrásból származik az alapanyag, a gyártás során keletkezett melléktermék felhasználható (pl. búzakorpa), és jelentősen kevesebb szén-dioxid kerül a légkörbe, hiszen sokkal kevesebb petróleumra van szükség az előállításához. Ugyanakkor a Felelős Gaszrohős hozzáteszi, hogy az alapanyagul szolgáló kukorica nagy része Amerikából származik, ahol köztudottan GMO-s kukoricával dolgoznak, ezeket pedig komoly szabályok kötik.
Tehát most ott tartunk, hogy talán jobb, mint a műanyag. Szerintem mindenképp kellemesebb enni belőlük. A brit Vegware (aminek termékeivel hazánkban is találkozhatunk) évek óta aktívan dolgozik azon Nagy-Britanniában, hogy a termékeik ne csak elterjedjenek, hanem vissza is kerüljenek a hulladékkörforgásba, tehát megfelelő begyűjtés és ipari komposztálás után a növénytermesztésben hasznosuljanak. Ha ez megvalósulna, akkor mindenképp egy jó opciót látok benne a műanyaghulladék megfékezésére.
Nyitókép: Vegware