Egy kisebb otthon és kevesebb tárgy nagyobb szabadságot, több szépséget és megtakarítást tartogat az ott élőknek. Erin Boyle a Reading My Tea Leaves blog szerzője, aki olvasóit az egyszerűbb és értékektől vezérelt életre inspirálja. Tavaly jelent meg a Simpe Matters című könyve, amire azonnal lecsaptam.
Megrendeltem, elkezdtem olvasni, aztán félbehagytam majdnem egy évre. Akkor nem volt itt az ideje ennek az olvasmánynak az életemben, Dávid még nagyon kicsi volt, más dolgok foglalkoztattak. Amúgy sem egy könnyed képeskönyvről van szó, tömör olvasmány rengeteg leírással, személyes történettel és saját tapasztalattal.
Nemrég ismét belekezdtem és nagyjából három nap alatt töviről hegyire kiolvastam.
Egy jó könyv nem szűnik meg létezni az elolvasása után, valahogy így vagyok én is ezzel: újra és újra eszembe jutnak gondolatok, ötletek, tapasztalatok belőle, amik aztán hatnak a saját környezetem kialakítására.
A Simple Matters alapvetően az otthonról szól, a lakás rendszerezéséről, de nem olyan konkrét tanító módon, mint például Marie Kondo könyve. Erin elmeséli a költözéseik történetét, azt a folyamatot, ahogy megváltozott a viszonya az őt körülvevő tárgyakhoz és terekhez, majd eljutott az egyszerűbb otthon szépségéhez. Milyen előnyökkel jár az egyszerűsítés? A tapasztalatai alapján sokkal több időt tölt a szeretteivel együtt, több a szabadideje, kiegyensúlyozottabb és szabadabb. Mindezt New Yorkban, ami nem éppen az egyszerű életmód fellegvára.
A könyv elején tippeket kapunk a tárgyaink minimalizálásához, végigveszi, hogy ő miként szortírozta a dolgait, miktől vált meg és miket tartott meg. A fotók gyönyörűek és inspirálóak. Ezután az egyszerűsítés, majd a rendszerezés és a tárolás. Hogyan egyszerűsíthetünk egy igencsak összetett világban? Hogyan álljunk egyáltalán neki például a konyhai felszerelés egyszerűsítéséhez és mire van szüksége egy kisbabának?
Természetesen dekoráció nélkül egy otthon sem lehet igazán otthonos, a szerző a természetes, apró díszeket szereti, mint például a virágok. Alapszabály nála, hogy egy felületen két dekorációs elemnél több nem lehet, az éjjeliszekrényen például a lámpa mellett csak egy váza kap helyet. Minden világos, szellős és letisztult.
Ha már megvan a lakás, akkor jöhet a ruhatár! Remekül összegyűjtötte a minimalista gardrób ismérveit. Megtudhatjuk, hogy milyen színpalettát és anyagokat érdemes választani.
Így haladunk a természetes otthon felé, ahol az i-re a pontot a takarítás, jobban mondva a vegyszermentes tisztítószerek teszik fel. Nagyon jó ötleteket kaptam a tisztítószerek házi előállítására, amúgy is régóta tervezem már, hogy megszabadulok a boltban vásárolt vegyszerektől és természetesebb megoldásokat alkalmazok a takarításnál.
A lényeg, hogy megtaláljuk a boldogságot az otthonunkban, még akkor is, ha az nem tökéletes. Lehet, hogy hiányzik egy csempe a fürdőszoba faláról és nincs rajta ablak, de ettől függetlenül létrehozhatjuk a saját kis boldogságot jelentő terünket.
(Arról sajnos nem tudok, hogy a könyv megjelent volna magyar nyelven, úgyhogy angol nyelvtudók ismét előnyben.)