Nézzünk szembe a ténnyel: az emberek szeretik a környezettudatosságot, de amikor arra kerül a sor, hogy válasszanak az olcsóbb tömeggyártmány és a zöld módon előállított drágább termék között, akkor a tapasztalat az, hogy a többség az elsőt választja, de a másodikat lájkolja a Facebookon.
Nagy Mónika igencsak otthonosan mozog a gyerekjátékok világában, hiszen ő az Anyaparadicsom megálmodója és szakmájának köszönhetően rengeteg típusú játékkal és vásárlóval megismerkedett már. Most ő osztja meg tapasztalatát >>>
Van-e egyáltalán olyan, hogy olcsó vagy drága játék? Vagy inkább csak jó és rossz ár-érték arányú létezik?
Olcsó játék? Az ár nem minden!
Több alkalommal írtam már erről, de nem lehet elégszer hangsúlyozni: a játékokon feltüntetett ár csak egy szám, nem jelent önmagában semmit. Sem a játék minőségét, sem valódi értékét, sem azt, hogy jó vétel-e.
Mire érdemes még figyelni az áron kívül?
Minősége: A minőség sok apró részletben nyilvánul meg. A játék kidolgozottsága, felületkezelése, elemeinek gördülékeny mozgathatósága mind-mind hozzájárulnak, hogy úgy érezzük, érdemes volt megvásárolni.
Értelme, hasznossága: Értelmetlen játékokból rengeteget találunk a boltokban, mégis sokunk szeme megakad azokon a márkákon, amelyek nem csak szép, tartós és ötletes játékokat kínálnak, de még a gyerekünk több készségét is fejlesztik. Számolni, előre gondolkodni, precízzé válni tanít, vagy segíti a finommotorika fejlődését, illetve a logikát? Ilyen márkák pl. a Pojga, a PlanToys vagy a Djeco is, a közkedvelt Lego-ról már nem is beszélve.

Tartóssága: Az egyik játék néhány hét vagy hónap alatt szétesik, a másikkal még az unokáid is játszani fognak. Elég nagy különbség, nem? Nem is kell részletesen magyaráznom, mekkora anyagi megtakarítás, ha egy játék évtizedeken keresztül használható, míg a másikból időről időre újat kell venni, vagy valami mással pótolni. Persze vannak játékok, amik egy adott korhoz kapcsolódnak, évtizedekkel ezelőtt ilyen volt a Tamagocsi, a Moncsicsi, vagy az utóbbi években az Angry Birds, ezek az aktuális divatot lovagolják meg. Az igazán jó játékok viszont ideológiájukban is időtállóak. Pl. egyes építőkocka-márkák, autós játékok gyártói 50.-60. születésnapjukat ünnepelték mostanában, ami azt is jelenti, hogy több emberöltőn keresztül kiszolgálták a gyerekek igényeit, több divathullám idején is meg tudták szólítani a szülőket és a csemetéiket.
Kidolgozottsága: Ha egy játék olcsó, érdemes kicsit alaposabban megnézni, hogy vajon mivel tudta a gyártó az árat lenyomni. A nagy márkák gyenge kivitelű másolatai csak első ránézésre ugyanolyanok, többnyire azonban már az első használatkor megkeserítik a játékot. Azt a bizonyos, jó minőségű játékot szeretted volna, de az olcsóbb verziót vetted, ami sorjás, szálkás felületű, itt-ott akad, kisiklik, a vonat kocsijai nem férnek át az alagúton, az építőkockának alig lehet összenyomni az elemeit, és még sorolhatnánk a bosszantó tulajdonságokat, amelyeket nem vettünk figyelembe, amikor az olcsóbb változatot választottuk.
Biztonsága: A szúrós, lenyelhető vagy nyak köré tekeredő elemek veszélyesek, ezért fontos mindig megnézni, hogy a játék valóban a mi gyerekünk korának megfelelő-e. Ezen túlmenően is vannak olyan tényezők, amelyek a játék biztonságára utalnak. A festés és a felület kezelés mindenképpen legyen mérgező anyagoktól és nehézfémektől mentes.
Etikus munkaerő-gazdálkodás: A játékok nagy részét Kínában gyártják, ahol többségében kiszolgáltatott nőket dolgoztatnak a gyártósoron, számunkra elképzelhetetlenül magas havi túlórában zsigerelik ki őket, sokszor megvonják a szabadságukat is. Egy 3500 forintért eladott játék után 1 forintnyi összeget kapnak ők, akik a két kezükkel, fáradságos munkával készítették azokat. Sajnos sokszor a közismert márkanév sem garancia az etikus munkaerő-gazdálkodásra. A nagy játékgyártó cégek közül több is végletekig kihasználja a munkásokat. Márkákat itt nem sorolunk, de nem nehéz megtalálni a világhálón, hogy kikről van szó.
Nem az a drága, ami többe kerül
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy nem az a drága, amiért magasabb árat fizetünk, hanem ami több kárt okoz, vagy semmit nem tesz hozzá a gyerek fejlődéséhez, élményeihez.
A játékszert azért vásárolod, hogy csemetéd fejlődjön, élményeket szerezzen, hasznosan tudja eltölteni az idejét? Ha így van, akkor ez egy befektetés a fejlődésébe, a jelenébe és jövőjébe. Mégis, a legtöbb szülő csak az árcímkét nézi, ami semmit nem árul el arról, mennyire lesz hasznos, fejlesztő, értelmes vagy jó befektetés az a játék.
Ha szeretnél fejlesztő, minőségi játékot választani, akkor nézz körbe az Anyaparadicsom gondosan válogatott játékai között.