Talán már tudjátok rólam, hogy nagy listaíró vagyok. Mindent írásban vezetek, a listáim nélkül félembernek érezném magam. Mégis rá kellett jönnöm, hogy az nem elég, ha mindent leírok egy lapra és aztán sorban kihúzogatom őket, ha megcsináltam, mert így valójában sosem lesz sikerélményem és sosem lesz vége ennek.
Tehát a probléma az, hogy az ember végtelenül hosszú teendőlistákat tud írni. Én legalábbis biztosan és aztán csak azt érzem, hogy szinte zsong a fejem látva azt, hogy mennyi mindent kéne elintéznem. Rám ez bénítóan hatott, már nem volt kedvem elővenni ezt a bizonyos listát, inkább tologattam egyik teendőt a másikra. Aztán rájöttem, hogy nem ez a megoldás, hanem a priorizálás és az elengedés.

Tehát alapvetően 2 probléma van azzal, ha a teendőinket csak egymás alá felsoroljuk:
1. A hosszú lista látványa olykor bénítóan hat az emberre és inkább halasztgatni kezdi a feladatokat.
2. A sok teendő közt nem tudjuk, hogy hol kezdjük, ezért gyakran elkezdünk sorban végigmenni rajtuk, ami gyakorlatilag viszont nem jó sorrend.
Mostanra a teendőlistám engem szolgál és nem én loholok a nyomába. Minden napot sikerélménnyel zárok és pontosan tudom, hogy hol folytassam másnap.
- Gondold át a reális elvárásokat magaddal szemben! Mielőtt reggel elkezded összeírni, hogy mennyi dolgot kell aznap megcsinálnod, gondold át, hogy mennyi időd van és azt hogyan akarod eltölteni. Ha például szeretnél aznap elmenni jóga órára, akkor ne írj össze magadnak annyi teendőt, amit úgy is csak a mozgás rovására lehetne megcsinálni, mert csak a rossz érzés marad a nap végére.
Ezt sokszor nem tettem meg és fogtam, mindent rázúdítottam a papírlapra, ami csak eszembe jutott. A nap végén pedig ott álltam, hogy se pihenni nem tudtam, se mozogni nem tudtam és még az összes feladatot sem tudtam elvégezni. Tehát mondj nemet bizonyos dolgokra, ha úgy látod, ez már nem fér bele. - Ha már a fejedben megvan, hogy mennyi időd és energiád van aznap, akkor gondold át, hogy mit értékelnél nap végén sikerként. Ez lényegében egyet jelent a priorizálással. Gondold át, hogy mik azok a dolgok, amiket aznap mindenképp el szeretnél, illetve el kell végezned. Nem minden egyformán fontos teendő, ezért én mindig írok egy top3 listát a listán belül. Ez az a 3 dolog, aminek aznap mindenképp meg kell lennie ahhoz, hogy sikerként könyveljem el a napot, utána pedig jöhet a többi.
- Nézd át a listádat még egyszer és tedd külön oldalra azokat a dolgokat, amik várhatnak. Lényegében 3 szakaszból áll össze a teendőlistám: a prioritásokból, az aznap jó lenne megcsinálni típusú dolgokból és a bármikor a héten vagy a hónapban jó lenne megcsinálni típusú feladatokból. Gyomláld ki a listád és ne engedd, hogy a fejedre nőjön. Hidd el, rengeteg feladat van ilyenkor, amik idővel érvényüket vesztik vagy rájössz, hogy nem is fontos.
Ha szeretnél hasonló minimalista tippeket olvasni tőlem, akkor kövess Instagramon is: @andibitay
Fotók: Gergely Georgina
2 hozzászólás
Én olyat is olvastam, hogy 1 nap 1 dologra tudunk igazán fókuszálni, és ezért a “lista” helyett a leghatékonyabb, ha 1 dolgot választunk ki, amivel aznap fókuszáltan, elmerülten foglalkozunk. Ez persze sok dologtól függ: nagy projektjeink vannak, átfogó munkáink, vagy sok kisebb teendők.
Én még azt szoktam, hogyha összejön egy hosszabb lista, akkor megsaccolom és odaírom, mi mennyi idő. Aztán ha látom, beosztom napokra – ami már szinte egyezik a te mostani jól működő módszereddel. Ennek ellenére egy beteg, enervált téli időszak pl. nálam azt eredményezi így is, hogy görgetek egy csomó tételt hétről hétre. így meg tele a naptáram folyamatosan, de igazából nem haladok. No, ilyenkor nekem szükséges beiktatni pár este/ vagy 1 nap legális pihenést és offolni az agyat, kikapcsolni. 🙂 aztán újult erővel folyt. köv.
Ez az offolás most épp nagyon jól hangzik nekem 🙂 Egyszerűen szomjazom már a tavaszt, tényleg ahogy írod, enerválttá tesz már a tél. Az egyetlen fókusz kiválasztásával folyamatosan próbálkozom, de a gyakorlatban még sosem jött össze sajnos. Köszi, hogy írtál, remek tippeket adtál!!