Van egy kellemetlen téma, amiről beszélni kell, ez pedig a pénz. No, nem arra gondolok, hogy ki mennyit keres vagy mennyi támogatást kap anyaként 🙂 Ellenben azt tapasztalom, hogy amikor felvetődik a biopamut gyerekruhák témája, akkor rengetegen írnak és kommentelnek az árakkal kapcsolatban.
Nemrég készítettem egy interjút a NaturAnyu.hu megálmodójával, Bokor Zsófiával (amit itt olvashattok), és ekkor ismét felvetődött az, hogy oké, a biopamut ruhák vegyszermentesek és tök jók, de drágák, a gyerek pedig kinövi. Mindez természetesen igaz, és nálunk sem csak drágábbnak nevezhető biopamut ruhákból áll Dávid ruhatára. És ez a csak szerintem nagyon fontos, ugyanis itt sem lehet a kizárólagosságot megvalósítani, de van lehetőség a választásra, ha az emberben kialakul a természetes, minősített organikus anyagok iránti igény. A kulcsszó a tudatosság.
Hogyan állítom össze a gyerek ruhatárát biopamut darabok segítségével?
1. Van néhány ruhája, amit gyakran hord, ezért itt törekszem arra, hogy a legjobb minőségű biopamut anyagból készüljön, ráadásul jó szabása legyen és jól nézzen ki. Ezek remekül kombinálható, de mégis különlegesebb darabok. Például a bölcsiben 2-3 természetes anyagú nadrágot visel, és emellett a szekrényébe be van készítve 2-3 kevésbé jó minőségű, olcsó váltónadrág a balesetekre.
2. Biopamutból is lehet találni olcsóbb alapdarabokat, például az Aldiban, a Lidl-ben és a C&A-ban. Ezek remek alapot képeznek a különlegesebb darabok mellett, bár megjegyzem van különbség biopamut ruha és biopamut ruha minőségében. Arra érdemes figyelni, hogy rajta legyen a GOTS minősítés, mert ez biztosíték arra, hogy valóban biopamuttal van dolgunk.
3. Néhány kedvelt webshopnál, boltnál figyelem az akciókat, kuponokat és így a máskor drágának számító ruha is beleférhet a keretbe.
4. Ami nem érintkezik közvetlenül a bőrével, ott kevésbé fontos számomra, hogy milyen anyaga van, csak legyen kényelmes és töltse be a funkcióját. Ilyen például a kabát vagy a pulóver.
5. Ha jó minőségű ruháról van szó, akkor az eladható később vagy akár 2-3 gyereket is kiszolgál a családban. Ezt érdemes beleszámolni az árába, mert valószínűleg nem rongyként fogja végezni két hónapnyi viselés után.
Azon túl, hogy a nem organikus anyagú ruhákban a bőrre és az egészségre káros anyagok lehetnek, te is szeretnéd tudni, hogy konkrétan mik ezek? Zsófi segített összeszedni néhány veszélyes anyagot, amivel találkozhatunk:
Polibromozott difenil-éterek (PBDE)
A PBDE-k vagy a polibromozott difenil-éterek olyan idegmérgek, amelyeket égésgátló anyagként használnak fogyasztói termékekben, beleértve a gyermekruházatot. Veszélyei: a kutatási eredmények pajzsmirigy-zavarokat, memória- és tanulási problémákat, késleltetett mentális és fizikai fejlődést, alacsonyabb IQ-t, fejlett pubertást és csökkent fertilitást mutattak.
Antimon
Az antimont katalizátorként használják a poliészter előállításában. Ezenkívül tűzgátló anyagként használják a pizsamákban, hálóruházatban. Magasabb koncentrációban a méreg arzénként viselkedhet. Amit okozhat: depresszió, hányás, szédülés, vese és májkárosodás. Egyik vegyülete, az antimon-trioxid szintén rákkeltő hatású.
Formaldehid
Az eredetileg holttestek tartósítására használt formaldehidet a kozmetikai és a ruhaipar is előszeretettel használja tartósítószerként. A textilipar folttaszító anyagnak használja, illetve azért kezelik vele a ruhaneműt, hogy az ne menjen össze mosáskor. Sajnálatos ugyanakkor, hogy míg a kozmetikumokban legalább fel van tüntetve a jelenléte, a ruhákról hiányzik a biztonsági figyelmeztetés. Közismert, hogy rákot okozhat, és asztmás rohamok kialakulásához vezethet. Irritálja a szemet, az orrot, a torkot, zihálást, nehézlégzést, köhögést, fáradtságot, bőrkiütést és súlyos allergiás reakciókat okozhat.
Nonilfenol etoxilátok (NPE)
A textilipar a festés utáni mosáshoz használja. A nonilfenol etoxilátok nonilfenolokká, veszélyes toxinokká alakulnak, amelyeknek hormonháztartás-romboló hatása utánozza a női hormonok működését, megváltoztatja a szexuális fejlődést és a reproduktív rendszer működését is befolyásolja. A toxin jelenléte alacsony mennyiségben is nagyon veszélyes az egészségre, ezért is korlátozzák a használatát Európában. Viszont a keleti országokban nem ennyire szigorúak a környezetvédelmi szabályozások.
Poli-fluorozott vegyi anyagok (PFC)
Ezeket a textíliák víztaszítóvá tételére használják. A PFC-k tehát elsősorban felsőruházatban, például esőkabátokban és cipőkben találhatók. De megtalálhatóak például a vízálló matracvédőkben is. A veszélyei: a PFC-k rákos és vesebetegségekhez kötődnek.
Organotinok
Ezeket biocidekként használják, hogy elkerüljék a pamut ruházat sérülését, illetve általában azért használatosak, hogy antibakteriálissá tegyék, és hogy elnyeljék az izzadságszagot. Az organotinok és az elhízás között kapcsolatot vélnek felfedezni, illetve immuntoxikus hatása van, továbbá az endokrin (hormon) rendszer zavaraihoz vezethet.
Rovarölő- és növényvédőszerek (Peszticidek, inszekticidek)
A gyapot kártevői igen hamar, akár 5-6 év alatt ellenállóvá válnak egy-egy rovarölő szerre, ezért az ágazat egyre mérgezőbb és mérgezőbb vegyszereket vet be ellenük, amelyek káros hatással vannak a humán idegrendszerre. Veszélyeik: zavarja az egészséges fejlődést, ami viselkedési problémákhoz és alacsonyabb kognitív funkcióhoz vezethet. Ezek a toxinok szintén az endokrin rendszert károsító anyagok. Rákkeltő anyagként osztályozzák ezeket, és elismerik, hogy összefüggésben vannak a Parkinson-kór kockázatát növelő neurológiai rendellenességekkel.
Ftalátok
Az eredetileg műanyagok rugalmasságának és ellenállóképességének növelésére használt ftalátok nagy részét a gyerekjátékokban és a gyermekápolási cikkekben már betiltották, de a ruhaiparban egyre nagyobb mennyiségben fordulnak elő. Ftalátok jelenlétére gyanakodhatsz a tipikusan műanyagszagú ruhák esetében. A ftalátok egyébként hormonzavarokat, születési rendellenességeket, mellrákot, meddőséget okozhatnak, de egyre inkább kapcsolatba hozzák a májrákkal, cukorbetegséggel és az autizmussal is.
Szintetikus színezékek
Egy-egy szintetikus festékanyag számos vegyi anyag keveréke, beleértve a formaldehidet és a nehézfémeket. Veszélyei: a rákkeltő és a nehézfém részecskék közismert idegmérgek.
Persze itt most nem célunk az ijesztgetés, azon viszont érdemes elgondolkozni, hogy ha legalább néhány gyakran viselt ruha megfelelő megválasztásával csökkentjük ezeknek az anyagoknak az előfordulási esélyét, akkor máris mennyit tettünk a gyermekünkért!
Ha ezek után szívesen megismerkednél az organikus gyerekruhákkal és játékokkal, akkor használd ki a NaturAnyu.hu húsvéti akcióját március 15 -20. között a Kite ruhákra és az Efie játékokra! (A meggymagos párnát jó szívvel ajánlom figyelmetekbe, nekünk is ilyen van és nagyon szerethető, kellemes anyagú, szépen kivitelezett.)
Szeretném megkönnyíteni a hazánkban elérhető organikus gyerekruhákat árusító helyek megtalálását, ezért közösen gyűjtsük össze ezeket! Kommentben írjátok meg, hogy milyen organikus, biopamut gyerekruhákat árusító webshopokat vagy üzleteket ismertek, az így összeállt listát pedig hamarosan publikálom a blogon!
3 hozzászólás
Szia!
H&M-ben is van nagyon sok biopamut gyerekruha. Bár sajnos semmilyen minősítés nincs rajtuk. A C&A-s biopamut babaruhákat nézegettem a múltkor, bár GOTS nincs, de OEKOTEX minősítése a legtöbbnek van, ami szerintem nagyon megnyugtató a mérgező anyagok elkerülése szempontjából. 🙂
Nóra
Szia! A biopamut jobb, mint ha nem az lenne, de minősítés nélkül nem az igazi 🙂 Jó a blogod amúgy, tetszik!
Köszi! 🙂
Hát igen, sajnos minősítés nélkül nem tudjuk, hogy milyen anyagokkal került kapcsolatba a ruha… Bár az is igaz, hogy a pamut és a természetes anyagok már eleve sokkal egészségesebbek a szintetikusoknál. Hát, ez az egész elég bonyolult… 🙁 🙂