Talán már veletek is megtörtént, hogy pörgetitek az Instagramot és a sok egyforma poszt közben egyszercsak megakadtok valahol. Én legutóbb egy táska fotóján, ami annyira más volt, mint a többi… Olyan békés, harmonikus hangulatot árasztott, hogy azonnal kíváncsi lettem, ki készítette. Kis-Baraksó Alexandra a Manera studio megálmodója, aki egy valóban egyedi és környezettudatos márkát hozott létre, amire érdemes odafigyelni, mert jobbnál jobb ökotudatos ötletekkel áll elő a táskatervezés során.
Olvassátok el a vele készült interjút és csodáljátok meg a fotókat!
Mikor és miért döntöttél úgy, hogy táskákat fogsz tervezni?
A formatervező mérnöki alapszak – ahol főként a textil alapanyaghoz kerülhettünk különböző irányokból közel – utolsó évében alakult ki bennem ez az irány. Kezdetben a bútortervezés vonzott be igazán, mélyre menően. (ez talán sosem fog elmúlni) Majd láttam a táskatervezésben egy erős analógiát a bútortervezéssel, ha a felhasználóval való kapcsolatára gondol az ember. Mindkettő hosszú távú útitárs, a táska rövidtávú is. Az alapszak után folyamatosan fejlesztgettem az első hátizsákot, de mellette belsőépítész mesterképzésre jártam, majd egy belsőépítész irodában dolgoztam. Tavaly ősztől foglalkozom ezzel teljes energiámmal. Illetve mellette most már második éve tanítok formatervezőket az egyetemen, ahol az alapszakot végeztem. Mindkettő szerelemmunka számomra, nagyon hálás vagyok, hogy ezek megtaláltak engem.

A környezettudatosság nagyon erősen megjelenik a Maneranál. Hogyan találkozik nálad a ökotudatosság és a táskakészítés? Mit jelent a low-waste szemléletű tervezés?
Az említett egyetemi tanulmányaim utolsó, diploma félévében találkoztam először közelebbről a low-waste szemléletű tervezéssel (ami egyébként alacsony hulladéktermelést jelent a design folyamatra kivetítve), a FészekRészek alapítója, Bergovecz Lackó által. A környezettudatos tervezés is ekkor kúszott be a látóterembe, segített megfogalmazni a tervezői attitűdömet, azóta ez csak erősödött és úgy érzem, marad is örökre. Ehhez jönnek kiegészítésül azok a további szempontok, amelyeket alapvető fontosságúnak tartok, ha a hitvallásomról beszélek. Ezek az etikusság (az élőlények mindegyikével szemben), a tiszta funkcionalitás (tehát ne tervezzünk terméket önmagáért és hitessük el, hogy szüksége van rá a fogyasztónak, inkább formáljuk az igényeit egy ésszerűbb irányba), a természettel való harmónia, s az, hogy a stúdióból kikerülő tárgyaknak története legyen. Fontos számomra, hogy ne csupán termékeket tervezzek, hanem egy nagyon erős történetiség kapcsolódjon a márkához, egy erős filozófia.


Milyen anyagokkal dolgozol?
Megpróbálok megfogalmazni egy prioritási rendszert: elsődleges, hogy mindent, amit csak lehet egyedileg tervezek és gyártatok természetes alapanyagokból. Ezekkel kizárólagos szempont, hogy csak növényi eredetűek lehetnek. Ritka esetekben előfordul, hogy a hosszú élettartam vagy a funkcionális igény okán valamilyen „maradék” alapanyagot is felhasználok, amely nem természetes, de például vízlepergető. Ennek a természetes úton való megoldásán is dolgozom, waxolással kísérletezem.
Az általam tervezett termékek – főleg táskák jelenleg – különlegessége, hogy az előre gyártott alkatrészek helyett teljesen egyedi formatervezésű, digitális gyártású, majd kézzel tisztázott, nagy szilárdságú rétegelt lemez alkatrészeket használok. Ezeket környezetbarát felületkezelő anyagokkal változtatom vízállóvá vagy valamilyen színűvé.
A táskákhoz használt textil alapanyagok tekintetében is törekszem a kritikus hozzáállásra, tehát amikor csak lehet, a pamut helyett a lent, a jutát vagy a kendert részesítem előnyben. Ezek színezéséhez növényi festést alkalmazok, ami egy nagyon kellemes, de időigényes része a gyártási folyamatnak. Így ezekből csak limitált számban készítek darabokat.


Hogyan zajlik nálad a tervezés és a kísérletezés szakasza? Mi inspirál ebben?
Nagyon változó, hogyan zajlik, de általában nagyon lassan. Minden típus konstrukciója valamiért kísérleti. Ebben egész egyszerűen az inspirál, hogy nem látom értelmét valami olyat tervezni, ami már kapható a piacon. Így döntök inkább olyan megoldások mellett, ami nem biztos, hogy elsőre működőképes, általában másodszorra sem, de több fejlesztési lépés után gyakran hoz meglepő eredményt. A kezdeti lépések egyébként általában nagyon egyszerű skiccek, makettek. Majd hamar elkezdek 1:1 méretarányban prototípust gyártani, azután megtervezni a digitális részeket a fa alkatrészek CNC marásához. Gyakran ezek is fejlesztésre szorulnak több körben is. Hosszú és lassú folyamat, de úgy érzem a szezonra tervezés nem az én utam, tehát inkább 1-2 év alatt fejlesztek egy olyan terméket, amit azután évekig szívesen látok az alapkollekcióban, mert kellően egyszerű, tartós, alapvető darab. Vannak persze kivételek, amelyek hamarabb készülnek el valamilyen csoda folytán, és olyanok is, amik limitált ideig vagy egy adott időszakra készülnek.

Hogyan éled meg most vállalkozóként a járványt?
Úgy érzem, kevesebbet vesztettem kezdő márkaként, mint az, akinek munkatársai és bérelt műhelye, boltja van. Elsőként azt kell megemlítenem, hogy az utóbbi félévben nem kaptam annyi megjelenési lehetőséget, megkeresést, mint most az utóbbi egy hónapban, ezért elképesztően hálás és büszke vagyok erre a szcénára. Nagyon jó érzés ennek a támogató közegnek a része lenni.
Szerencsére nekem alap esetben is itthon van a műhelyem, így tudok dolgozni továbbra is, az áprilisi hónap egy kicsivel csendesebb volt, háttér munkálatokkal foglalkoztam. Főleg a weboldalamat készítem, remélhetőleg mire ez az interjú megjelenik, már elkészült. Májusban szeretnék megerősödve visszatérni nem a régi, hanem egy új kerékvágásba, ahol már webes felületen is tudnak tőlem rendelni. Nem utolsó sorban pedig két új, nem hátizsák forma is készül.
És hogyan éled meg magánemberként? 🙂
Így most már a 8. héten, lassan a nyár kezdetén kezd egyre inkább fájni, de igyekszem pozitívan hozzáállni és kihasználni ezt az időt olyan dolgokkal, amikre máskor nem biztos, hogy lenne időm. Sőt, inkább újrafogalmazni azt, mire is van időm valójában. Szerencsés vagyok, mert ha kertünk nem is, de egy kis erkélyünk van, illetve egy kedves agarunk, aki miatt minden nap hosszút sétálunk a közeli tónál.
Ha tetszik, akkor irány a Manera studio weboldala vagy kövessétek Instagramon vagy Facebookon.