A minimalizmus akkor lesz igazán hatalmas kihívás, ha az embernek már gyereke van 🙂 Persze akkor is megoldható, mint arra már jópár példát láttam, de sokkal több erőfeszítést igényel és vannak dolgok, amikről le kell mondani. Nem csak azért, mert egy gyereknek számos felszerelésre és játékra van szüksége, hanem meg kell teremteni számára bizonyos körülményeket. Mondok egy konkrét példát: a nappaliban nálunk nem volt szőnyeg, mert egy felesleges dolognak tartottam, ami másra nem jó, csak arra, hogy sokat kelljen porszívózni. Amikor Dávid megszületett, kaptunk egy nagy szőnyeget a szüleimtől, mert jobb azon kúsznia, most pedig már játszani, fetrengeni. És ez csak egyetlen dolog…
Kezdetben nem foglalkoztatott ez a dolog, mostanra viszont mindent megteszek azért, hogy Dávidnak ne vegyünk túlzottan sok játékot vagy ruhát. A játékok egy részét elraktam, és csak időszakosan vesszük elő őket, hogy ne unja meg. De erről majd külön szeretnék írni, most nézzük, hogy mi a helyzet a ruhatárral?
Bár szerintem sok barátunk máshogy hiszi, nagyon kevés ruhája van. Egy kisebb komód egyetlen fiókjában elfér mindene, ennek ellenére elég változatosan és csinosan tudjuk öltöztetni. Van néhány dolog, amit igyekszünk szem előtt tartani a kis gardróbja kialakításánál. Íme 3 aranyszabály!
1. A ruhák legyenek kombinálhatóak és különböző élethelyzetekben egyaránt kihasználhatóak! Ne vegyél túl sok “extra” cuccot, ami ünnepnapokon jó, meg csak akkor, ha a nadrágot azzal a bizonyos pólóval együtt veszi fel… Törekedj arra, hogy a lehető leginkább kihasználható darabokat vedd meg és azokat sokszor hordja, különböző módon kombinálva, rétegezve!
2. Évszakonként tarts egy nagy bevásárlást! Ez azért fontos, mert ha ilyenkor átgondolod, mikre lesz szüksége a következő 3-4 hónapban, akkor sokkal praktikusabb és funkcionálisabb darabokat fogsz megvenni, mintha csak úgy érzésre folyamatosan vennél ezt-azt. Tavasszal például teljesen új ruhatárra volt szüksége Dávidnak, mert nem csak az idő lett melegebb, de ő is mindenét kinőtte. Átgondoltam, hogy hány nadrág kell “elmenősnek”, otthoninak, milyen kabátra és cipőre lesz szüksége. Egy-két körben megvettük őket és kész. Legközelebb majd csak nyáron kap valamit.
3. Válassz picit nagyobb méretet! Természetesen a józan ész határain belül, de ha a szabás megengedi, akkor inkább vegyél egy számmal nagyobb ruhát neki, így sokkal tovább fogja tudni hordani. Az éppen jó méretet általában egy hét alatt kinövik 🙂
Szerintem nem kell minden csábításnak szigorúan nemet mondani, hiszen nagyon jó érzés olykor meglepni valamivel a gyereket és venni neki egy cuki ruhácskát, amire amúgy nincs szüksége. Ha rám tör ez az érzés, akkor igyekszem turkálóba menni, iszonyat jó babaruhákat lehet ott venni!
Miért jó, ha minimalista gardróbból öltöztetjük a gyereket?
- Kevesebb helyet foglalnak a ruhák, könnyebb őket rendben tartani.
- Könnyebb öltöztetni, mert nem kell olyan sok ruha közül válogatni.
- Kevesebb pénzt költünk a hamar kinőtt ruhákra.
- Kevesebb időt fordítunk a vásárlásra.
- A gyerekek is megtanulják értékelni a holmijukat.