Több, mint egy éve váltottam természetes alapanyagú krémdezodorra, de még mindig nem találtam meg a hosszú távon is megfelelőt. Talán a mostani lesz az, amit két hete tesztelek és maximálisan elégedett vagyok vele. Ennek apropóján összeszedtem, hogy eddig milyen tapasztalataim vannak a krémdezodorokkal.
Mi a gond az izzadásgátlókkal? Egyrészt az, ami a nevében is benne van: nem egészséges dolog meggátolni az izzadást. Tudom, ez elsőre rosszul hangzik, mert azonnal hatalmas hónaljfoltok jelennek meg a lelki szemeink előtt, de a helyzet nem ilyen rossz. Az izzadás elsődleges szerepe szervezetünk hőszabályzó folyamatainak a támogatása. Ilyenkor egy vízből és ásványi sókból álló váladék jut ki verejtékmirigyeinken keresztül bőrünk felszínére, melynek párolgása hőelvonással jár: így szervezetünk képes saját magát hűteni. Ezenkívül méregtelenítő szerepe is van a verejtékezésnek. Ha mindezt megakadályozzuk, azzal felborítjuk a szervezet egészséges működését.
Ezzel szemben a dezodor nem gátolja az izzadást, hanem inkább a szagosodást előzi meg. A verejtéknek attól lesz kellemetlen szaga, hogy a bőrre kikerülve baktériumok, gombák szaporodnak benne. A krémdezodorok alapvetően ezt a folyamatot állítják meg és így elmaradnak a rossz szagok.
Persze a nedvességet megkötő alapanyagoknak köszönhetően némileg szárazabban tartanak ezek a dezodorok is, tehát tapasztalható olyan, hogy csökken az izzadtság a teljesen természetes állapothoz képest.
És most következzen a személyes tapasztalatom. Tudni kell, hogy ha valaki először áll át krémdezodorra izzadásgátlóról, akkor egy ideig erősebb verejtékezést tapasztalhat magán, aztán ez helyre billen. Mostanra elmondhatom magamról, hogy ha nincs 30 fok vagy stresszhelyzet, akkor nem izzadok. Ha mégis, akkor 2 dolgot tehetek: vagy eltakarom valami ruhával, vagy letojom, hiszen ez így természetes. Társadalmunkban utóbbi a nehezebb feladat 🙂
Ezek a krémdezodorok szódabikarbónát tartalmaznak, sajnos azonban -mint kiderült- érzékeny a hónaljam a nagy mennyiségű szódabikarbónára és fájó, piros duzzanatok alakulnak ki tőle. Az elmúlt egy évben több dezodort is emiatt nem tudtam használni, de ez teljesen egyéni érzékenység kérdése. Ilyenkor jó a cink-oxidos verzió, ami a szódabikarbónát helyettesíti, ilyet azonban sokkal ritkábban lehet találni. Végül arra jutottam, hogy maradhat a szódabikarbóna, csak ne legyen benne túl sok.
Érdekes módon voltak dezodorok, amik eleinte maximálisan beváltak, aztán egyszercsak, több hónapnyi használat után hirtelen szagosodni kezdtem a használatuk mellett. Ez többször is előfordult, hogy ami eleinte szupernek tűnt, az egyik napról a másikra használhatatlan lett. Ekkor azonnal váltottam és az újabb dezodortól megszűntek a kellemetlen szagok. Olyan is akadt, amikor az első tégely használata során érezhetően szárazabban tartott, aztán a második tégely használatánál ezt már nem tapasztaltam. Talán valamit változtattak a recepten, mivel ez kis mennyiségben készült…
Egyszer egy barátnőm mondta, amikor krémdezodort kezdett el használni: “Te Andi, én bűzlök. Reggelre olyan szagom van… Ez normális?” Nos, nem. Nem muszáj ennek így lennie. Ilyenkor váltani kell, mert ezzel a jelenséggel én is találkoztam. Azt a dezodort nem neked találták ki.
Hazánkban szerencsére rengetegen készítenek krémdezodorokat, ezért nem érdemes külföldön keresgélni. Mindenki megtalálhatja közöttük a számára megfelelőt, érdemes kísérletezni, ha nem válik be a legelső.

Most a Phi Cosmetics krémdezodorokat használom. Tesztelésre kaptam belőle hármat, és tökéletesen elégedett vagyok velük. Csak naponta egyszer használom, reggelente és estig kitart a hatása. Ezek 100% natúr dezodorok, többek között alumíniummentesek (az alumínium rákkeltő lehet). Szódabikarbóna és cink-oxid is van benne, talán ezért nem vagyok érzékeny rá. Az illatáról természetes illóolaj komponensek gondoskodnak. És micsoda illatok vannak! Bár nagyon kellemesnek találom a levendulás verziót, bevallom, hogy kedvencem a férfiaknak szánt krémdezodor. Ennek a cédrusfa olaj adja a meleg, édes, aromás illatát és egyszerűen függője lettem 🙂 Gyorsan beszívódik, nem marad utána csúszós, ragadós érzés. És ami még fontos, nem hagy sárgás foltot a fehér póló hónalján.
Nagyon tetszik ebben a márkába, hogy hazai fejlesztésű és hazai készítésű kisüzemi keretek között. Természetesen vegán, nem tesztelték állatokon. A tesztelés után jó szívvel ajánlom bárkinek!
Ti is krémdezodort használtok? Meséljetek a tapasztalatokról kommentben, ha van kedvetek! Ha pedig követnétek Instagramon, akkor andibitay néven megtalálok.
1 comment
Szia!
A bejegyzésben azt írod, hogy “az alumínium rákkeltő lehet”. Ezt lehet, hogy érdemes pontosítani (megadni az eredeti forrást), vagy finomítani. Úgy tudom, a kozmetikai szerekben lévő alumínium (vagyis inkább alumínium-klorohidrát) egészségkárosító hatását jelenleg semmilyen tudományos kutatás nem támasztja alá, pedig voltak ilyen irányú vizsgálatok.
Egy cikk a témában (annak ellenére, hogy kozmetikai cég honlapján, adjunk egy esély annak, hogy nem hazudnak, az állításaikat végül is le lehet ellenőrizni): https://www.nivea.hu/tippek-es-tanacsok/borapolasi-tanacsok/testapolas/aluminium?
Üdv:
Endre