Mindegy, hogy vásárlásmentes hónapra, negyedévre vagy évre készülsz, mindegyikre tudatosan rá kell hangolódni, különben gyors kudarc lehet a vége. Nemrég beszámoltam nektek a blogon arról, milyen élmény volt vásárlásmentes hónapot tartani, ami után sokan írtátok, hogy ti is erre készültök. Én több mint egy hónapig terveztem, hogy milyen szabályokat kell majd betartanom, átgondoltam, hogy milyen nehézségek lehetnek majd közben és arra összpontosítottam, hogy mi a célom mindezzel.
Bár a napsütés és a tavasz beköszöntével már szinte nehéz visszaemlékeznem arra, hogyan telt az év eleje, azért összegyűjtöttem, hogy mi az a 7 lépés, amit érdemes megtenned, mielőtt belevágsz a vásárlásmentes időszakba!
Szabadulj meg a kacatoktól és rendezd az otthonod!
Első lépésként tisztában kell lenned azzal, hogy mi található jelenleg az otthonodban. Ez nem memória játék, lehet, hogy azt gondolod, pontosan tudod milyen ruháid vannak, de hidd el, biztos fog meglepetés érni, ha kipakolod a szekrényt 🙂 Helyiségről helyiségre haladj végig a dolgokon és máris látni fogod, hogy miből van otthon sok. Például gyakori, hogy a fürdőszobában előkerül 2-3 tusfürdő a szekrényből, vagy néhány elfeledett bögre a konyhából. Ugyanakkor az is biztos, hogy van pár olyan dolog, ami már első ránézésre is feleslegesen foglalja a helyet. A rendezettség kedvéért, ezeknek keress új gazdát vagy dobd ki!
Írj listát arról, hogy mikre lesz szükséged, miket tilos venni és mik esetlegesek!
Ha már tudod, hogy mid van, akkor azt is gondold át, hogy adott idő alatt miket kell majd mindenképp megvenned, mik azok, amikről mindenképp le akarsz mondani és mik azok, amik elbírálás tárgyát képezik. Az én tiltólistám például így nézett ki:
- ruha, cipő, táska
- kozmetikai és szépségápolási holmik
- ékszerek és kiegészítők
- lakberendezési holmik
- apróbb konyhai felszerelés
- elektronikai cikkek
- könyvek
- gyerekjáték és gyerekruha
Ne kísértsd magad hírlevelekkel, áruházi sétákkal!
Azonnal iratkozz le a hírlevelekről, amik újabb és újabb akciókkal csábítanak! Nagyon nehéz lenne úgy diétázni, hogy közben minden nap eléd raknak egy szelet süteményt. Ugyanez igaz a vásárlásra is. Ugyanez igaz a plázákra és bevásárló központokra is. Én elkövettem azt a hibát, hogy megszokásból igent mondtam arra, hogy menjünk IKEA-ba és utána esett le, hogy nem vehetek semmit. Hát elég nehéz volt megállni, bár utána jó érzés volt üres kézzel távozni 🙂 Úgyhogy ha lehet, te se most kísérd el az egyik barátnődet tavaszi gardróbmegújításra 🙂
Találd ki, hogy mihez kezdesz majd a spórolt pénzzel!
Az egyik legjobb motiváció, ha előre kitalálod, hogy a megspórolt pénzzel mihez kezdesz majd. Az ugyanis biztosan lesz.
Ne titkold, meséld el mindenkinek!
Amikor ebbe belevágtam, már jó előre megírtam a blogon, hogy februárban nem vásárolok semmit. Nem is csak azért, hogy tartalom legyen, hanem azért is, hogy ne legyen visszaút, ne találjak kibúvót és időközben ne gondolhassam meg magam. Ha mindenki tudja a környezetemben, akkor nem fog senki akaratlanul vásárlásra csábítani és ha időközben elgyengülnék, akkor visszatartana a tudat, hogy ez nem az én titkom volt.
Találj ki ingyenes programokat!
Nem vagyok tisztában a vásárlási szokásaiddal, viszont elképzelhető, hogy lesz olyan nap, amikor ott állsz majd azzal a kérdéssel, hogy mihez kezdj az időddel? Normál esetben elmennél vásárolni, de most valami mást kell csinálni, mégpedig olyan dolgot, ami ingyenes (vagy csak kevés pénzbe kerül pl egy belépőjegybe). Könnyebb most, amikor itt a tavasz, menj el sportolni, sétálni, nézzétek meg az állatokat a Margitszigeten vagy turistáskodjatok a Várban.
Tervezd meg, hogy mit csinálsz, ha nagyon vásárolni akarsz majd!
Ez egy fontos lépés, még akkor is, ha a végére hagytam. Gondolatban fel kell készülni arra, hogy mi van akkor, ha valamit azonnal megvennél. Ha valaki sokat internetezik, használja a közösségi médiát, bele fog futni valamibe, amit az online vásárlásnak hála pár kattintással megvenne. Én nyitottam egy üres lapot, ráírtam, hogy Megvenném, és ide kezdtem el gyűjteni azokat a dolgokat, amik majdnem elcsábítottak. Felírtam őket, majd amikor pár nappal később visszanéztem, rájöttem, hogy már egyik se tűnik fontosnak és szépen sorban minden tételt kihúztam a listáról.
Ha téged is foglalkoztat a tárgyakhoz fűződő viszonyunk, a minimalizmus és az egyszerűbb, tudatos életmód, akkor ott a helyed a júniusi Simplicity Fesztiválon! Sok, a témában jártas előadó mellett én is tartok majd egy előadást, amire szeretettel várlak!