Piknikezni nem csak óriási felszereléssel nekiindulva lehet valami távoli virágos réten, hanem a közeli park is tökéletes helyszínül szolgál. Sőt, nem kell filmbeillő módon nagy kosarat cipelni magunkkal, olykor egy kisebb táska is megteszi. Amire viszont biztosan nincs szükség, azok az eldobható műanyag eszközök és máris megmutatom, hogyan csináljuk ezt mi.
A műanyagmentes július nem arról szól, hogy ne használjunk semmit, ami műanyagból van, hanem arról, hogy mellőzzük az egyszer használatos, eldobható tárgyakat, például a műanyag szívószálat vagy a műanyag evőeszközt. Úgyhogy ennek jegyében neki is indultunk egy péntek délutánon, és az ovit ellógva kimentünk a Szent István Parkba piknikezni.
Persze, valószínűleg hangulatosabb lett volna egy tábortüzet körülülve sütögetni az ételt, de az állandó játszótéri programot is színesebbé teszi, ha előtte egy kicsit együtt eszünk, ülünk a fűben, vizsgálgatjuk a növényeket és pihenünk.



Miket vittünk?
– Pamut takaró, ami valójában törölköző (BrightMe). Nagyon szeretem ezt használni, mert hihetetlenül picire össze lehet hajtogatni és elfér egy kisebb hátizsákban.
– Pamut szalvéta (BlessYou), amit kellemes használni és kimosható.
– Uzsonnás táska (KiviBag). Minden étel és ital belefért, sokkal nagyobb, mint amilyennek első ránézésre hittem, ráadásul nagyon praktikusan zárható a csavaros, kapcsos megoldásnak köszönhetően. Plusz nagyon praktikus, hogy ha kiürül, kisebbre hajtogatható, így piknik után sem érzem magam hülyén, hogy egy óriási táskát cipelek.
– Cipzáros uzsonnás tasak (KiviBag), aminek vízlepergetős anyaga van és könnyedén tisztára törölhető, sőt a piknik végén ebben hazavihető a pamut szalvéta, ha nedves, ételmaradékos.
– Emeletes, rozsdamentes acél ételhordó (Mamamibolt). Életem egyik legjobb vétele volt, egyszerűen imádom. Olyan könnyen és jól záródik, ráadásul a két szinten különböző ételeket vihetek magammal, mégis egyben.
– Hálós zsák (Urban zerowaster). A hálós zsák a csomagolásmentes bevásárlás alapja nálam, ebben ugyanis minden elfér és minden átlátható. Nem csak nekem, a kasszásnak is, így nem kell kutakodni és magyarázni, hogy pontosan mi és hány darab van a zsákban. Ráadásul ezek a zsákok Magyarországon készülnek etikus körülmények között.
– Rozsdamentes acél kulacs (Fiók). Sokáig próbálkoztam az üveg kulacsokkal, de rájöttem, hogy túl nagy és súlyos ehhez képest, úgyhogy az olasz 24Bottles lett az abszolút favoritom.
– Vilka, ami villa és kanál egyben (ShamoBags). Ez diófából készült, és kiváltja nálunk a műanyag evőeszközöket, minden helyzetben. Bár elsőre furcsa a megszokotthoz képest kissé ormótlannak ható kialakítása, de hamar hozzá lehet szokni.
– Fém szívószál (ZeroHero). Tudom, hogy sokaknak az a vesszőparipájuk, hogy a fém szívószál amolyan flancolás csak a zero waste világában és teljesen felesleges, amit teljesen megértek. Kivéve, hogy van egy fiam, aki rendszerese kéri. Így viszont nálunk máris van értelme és funkciója.
– Célba dobós játék a jó hangulatért (Anyaparadicsom). Igazából olykor itthon is játszunk ezzel a játékkal, de a leginkább azért praktikus, mert a puha, állatos poharakat egymásba lehet helyezni, és elképesztően kis helyet foglal a táskámban. Kipakolásnál mindig rácsodálkozom, hogy mekkora építmény lesz belőle.



Egyébként a piknik előtt beszaladtunk a Bagázs Bazárba, ami egy adománybolt, és Dávid azonnal talált magának néhány second hand lovag figurát, úgyhogy a fotózás alatt ezek tökéletesen lefoglalták.

Természetesen a műanyagmentes piknikhez az is hozzátartozott, hogy az ételeket, italokat csomagolásmentesen vásároltam meg. Ilyenkor mindig jól érezzük magunkat, és a végén szuper érzés, hogy semmilyen szemetet nem hagytunk magunk után.

Remélem, hogy ezzel egy picit inspirációt adtam nektek a műanyagmentes júliushoz és a nyári szünethez egyaránt 🙂 Ha van kedved, mesélj arról, neked mik váltak be és mik nem?
Fotók: Kósa Péter