Nagyjából két éve tűztem ki célul magamnak azt, hogy leszámolok a felesleges ruhavásárlással és kialakítok egy olyan, a lehető legkevesebb ruhából álló kapszula gardróbot, aminek minden darabját szeretem, jól állnak rajtam és jól kombinálhatóak egymással. A kezdeti lelkesedés és sikerélmények után (amiről itt is meséltem), mostanra szétcsúszott a ruhatáram, zavarossá vált és egyáltalán nem éreztem jól magam az általam vásárolt ruhákban. Szerencsére pár napja nálam járt Szemes Nóra személyi stylist, aki a gardróbrendezés keretében átnézte az összes ruhámat és segített megfejteni, miért nem működik a kapszula gardróbom.
Eleinte még mosolyogtam magamban azon, hogy mit fogunk rendezgetni egyáltalán azon a néhány ruhámon, ami van, a végére viszont alig bírtam mosolyogni a fáradtságtól, ugyanis 3 és fél órán át tartott az egyes darabok felpróbálása és kielemzése. De megérte!
Mi az a kapszula gardrób?
A kapszula gardrób viszonylag kevés ruhadarabból áll, amelyek passzolnak egymáshoz és különböző alkalmakra a megfelelő szettek állíthatók össze belőle. A mennyiség helyett a minőségen van a hangsúly, ami alatt az is értendő, hogy minden egyes darabot szívesen és magabiztosan visel a tulajdonosa. Ez tehát egy tudatos ruhatár, amihez ismerni kell a stílusod, az alkatod és a színtípusod. Miért jó ez? Egyszerűsíti a ruhaválasztást, megszabadít a felesleges holmiktól és örömöt ad az öltözködéshez.
Mit rontottam el?
Három olyan sarkalatos pontja van a kapszula gardróbnak, amin elcsúszhat a dolog. Ebből eggyel tisztában voltam én magam is, kettőre pedig Nóra világított rá.
1. Nem az összképet figyeltem, hanem az egyes ruhadarabokat. Nagy hiba, hogy nem egyszerre, rövid időn belül próbáltam meg kialakítani a tökéletes ruhatárat, hanem folyamatos vásárlással. Mivel nem szeretek ruhákat venni, így nyűgnek éreztem azt, ha vásárolnom kell, tehát inkább csak akkor mentem, amikor egy valamire szükségem volt. Ennek eredményeképp, voltak dolgok, amiket nyáron vettem, mást télen, valamit ilyen stílusban, mást pedig már másik stílusban, ami épp jött. Egyáltalán nem figyeltem azt, hogy az egyes darabok passzolni fognak-e a többihez, csak azt tudtam, hogy most kell nekem egy nadrág vagy egy póló. Nagyjából egy év alatt teljesen kicsúszott az irányítás a kezeim közül és a tudatosan induló ruhatárból egy halom olyan ruha lett, amik nem illenek egymáshoz.
2. Nem az alkatomnak megfelelően választottam ruhát, hanem az aktuális divat szerint elérhető darabokból válogattam. És ezt szinte észre sem vettem! Az a helyzet, hogy nem áll jól nekem, ha minden ruhadarab kicsit bő rajtam vagy a csípőmön végződik a nadrág egy szép vastag masnival átkötve. Bár a lelkem mélyén tudtam, hogy a bő szabású nadrághoz nem illik a bő szabású trikó, mégis azt gondoltam, hogy ez így ápol és eltakar, ráadásul kényelmes. Azonban ez nem az alkatomhoz passzoló megoldás, mert vizuálisan rám pakol még 3-4 kilót. Kicsit összefügg az első ponttal, tehát azzal, hogy nem egészében néztem a ruhatáramat, hanem csak egyes darabokat vásároltam magamnak. Körte alakom van, amihez a kimondottan nőies darabok illenek. Ennek azonban nem most van a divatja. Nem azért vásároltam az aktuális divatnak megfelelően, mert azt akartam követni, hanem mert ezt árulják a boltokban. Sajnos azonban energiát kell fektetni abba, hogy megtaláljuk az alkatunkhoz leginkább passzoló ruhadarabokat, még akkor is, ha épp nem azzal van tele a H&M.
3. Ha megtetszett egy ruha vagy cipő, nem mondtam le róla csak azért, mert a színe nem található meg a ruhatáramban. Lehet, hogy ez elsőre azt a reakciót váltja ki az emberből, hogy ha tetszik valami, akkor butaság lenne a színe miatt otthagyni, de hosszabb távon ebben van a kapszula gardrób lényege. Amióta tudom azt, hogy milyen színtípusba tartozom (erről itt meséltem a blogon), azóta sokkal tudatosabban választok, de még mindig nem tökéletesen. A baj azt hiszem, nem is feltétlenül az, hogy nem a színtípusomnak megfelelően választottam, hanem az, hogy mindenféle színű holmit hazahoztam az évek során és hiányoznak az alapdarabok. Van kék cipőm, lila cipőm, virágos cipőm, rózsaszín cipőm, piros szandálom, de nincs egyetlen minden ruhához felvehető fekete cipőm sem.
Tehát összességében hiányoznak a ruhatáramból azok az alapdarabok, amik lehetővé teszik a jól kombinálhatóságot. Mi a megoldás most? Listát kell írnom! Megkerülhetetlen, hogy egyben lássam magam előtt, hogy mi az, amim van és mi az, ami még kell. Elsőre költségesnek tűnik, de mivel az igazán jó és hozzám passzoló darabokat amúgy is a turkálók rejtik, nem lesz olyan vészes vállalkozás 🙂 Arról pedig hamarosan egy másik bejegyzésben mesélek, hogy miket állapítottunk meg Nórival az eddigi ruháimról, mit ajánlott nekem és miért is a turkálókban vannak a legjobb holmik!
>>> Ha van kedvetek, kövessetek Instagramon, mert jövő héten Szemes Nórával live beszélgetésben fogjuk megválaszolni az eddigi kérdéseiteket és segít közelebb jutni a kapszula gardróbhoz! Nórát pedig kövessétek Facebookon és a csoportjához is érdemes csatlakozni.<<<
2 hozzászólás
[…] tűzte ki célul. Múlt héten gardróbrendezésen voltam nála, kiválogattuk a darabjait, amiről írt is a blogjában. A kapszulagardrób viszonylag kevés ruhadarabból áll, amelyek passzolnak egymáshoz és […]
[…] Mi az a kapszulagardrób, és hogyan sikerült vagy nem sikerült Bitay Andinak kialakítania? Ide kattintva tudod tovább olvasni a tartalmat! […]