Amióta megosztottam veletek az Instagramon, hogy milyen növényekkel gyarapodott az otthonunk, sorra érdeklődtök róluk. Mi a neve? Hogyan kell tartani? Szabad-e gyerek mellett? Mennyi fény kell neki? És így tovább. A “zöldítés” motivációs hátteréről majd a YouTube-on, videós formában szeretnék mesélni nektek, de nem akarom tovább húzni az időt, jöjjön írásban minden praktikus információ!
Korábban leginkább csak kaktuszok és pozsgások voltak az ablakpárkányunkban, olyan egyszerű okból, hogy ezek nem igényelnek túl sok törődést. Imádják a napsütést, és keveset kell locsolni őket. A pozsgásokat imádom, mert kimondottan szépek tudnak lenni és mindig a Balaton-felvidék jut eszembe róluk, ahol kertekben rengeteggel találkozom nyaranta. A kaktuszokért ugyanakkor nem vagyok oda, a szúrós felületük nem tölt el jó érzéssel. Múltkor is megszenvedtem az ujjamba álló tüskékkel mire Zebegényből hazahoztam egy picike kaktuszt, dehát egy kislány árulta őket a kertjükben. Az ilyet nem hagyjuk ott, na.
Épp jókor értem meg a növénygondozásra, mert ekkoriban kezdtem a lakás átalakításáról beszélgetni Hadobás Nórával, akinek van egy csodálatos vállalkozása, az Urban Jungle Budapest. Nóra azzal foglalkozik, hogy minél több lakásba kerüljenek oda passzoló növények és minél több ember megtalálja az örömét a növényekben. Rendszeresen szervez szobanövény lakásvásárokat, legközelebb október 11-én lesz.

Először kikérdezett az életmódunkról, az igényeinkről és feltérképezte a lakást szakértő szemmel. Figyelembe vette, hogy a macska se forduljon fel a növényektől, ugyanakkor a gyerek is megmaradjon, és még a fényviszonyok is megfelelőek legyenek. Aztán pár nappal később beállított a hóna alatt egy nagy dobozzal, tele növényekkel és kaspókkal.
Mutatom, hogy miket hozott!
Pénzlevelű pilea
Ez egy Kínában őshonos növény, de azóta már világszerte elterjedt az otthonokban. Nem véletlenül, szereti az állandóságot, és nem kedveli a tűző napot. Nem mellesleg, baromi jól néz ki. Szereti a párás közeget, úgyhogy picit aggódom, hogy mi lesz vele itt télen, de egyelőre jól bírja a klímát.

Nyíllevél
Nagyon találó ez a név, tényleg olyan ez a növény, mintha ezer irányba mutatna egy-egy nyíl rajta. Szereti a világos helyeket, de a félárnyékban is eléldegél. Szereti a meleg levegőt és azt, ha szobahőmérsékletű vízzel locsoljuk vagy permetezzük.

Lyukas levelű monstera
Ennek nagyon nehezen akadtam nyomára az interneten, mert nincs rendes magyar neve és mindig a könnyező pálmához értem, pedig az más. Vagyis sokban hasonlítanak. Kisebbek a levelei és ezek tényleg lyukasak a közepükön. Nagyon gyorsan nő, amióta itt van, egy hét alatt rengeteget változott. Futtatni is lehet és lógatni is. A földjét folyamatosan nedvesen kell tartani.

Szobai futóka – sima és lime
Ezeket valószínűleg senki sem tudja kinyírni, úgyhogy nyugodtan lehet vele kezdőként is próbálkozni. A lime a világosabb színre utal. Igénytelen, de nagyon dekoratív szerintem. Nem zavarja, ha néha kimarad az öntözés, és az sem, ha épp nem sok természetes fényt kap. Reményeim szerint hamar megnőnek és inkább lelógó alakzatot vesznek majd fel.


Csokros inda
Talán most ez a “gyenge pont”, mert valamit nem kedvel és száradni kezdek a levelek végei. Pedig kiváló levegőtisztító növény és egyszerű a gondozása. Nem szereti a közvetlen napsütést, bírja a kiszáradást, a túlöntözést viszont nem. Érdemes olykor visszavágni, mert hajlamos elburjánzani.

Madárfészek páfrány
Ez a gyerekszobába került, az ablak közelébe egy vékony függöny enyhe takarásába, mert a közvetlen napsütést ez sem kedveli. Imádom, mert úgy néz ki, mint egy saláta. Szereti a meleget, és azt, ha néha áttörölgetjük a leveleit egy nedves ronggyal.

Anyósnyelv
Soha nem hittem, hogy egyszer anyósnyelv lesz az otthonomban, mert valahogy mindig olyan öreges szobanövénynek tartottam. Azonban rá kellett jönnöm, hogy egy vagány színű kaspóban kimondottan modern benyomást tud kelteni. Ráadásul totál igénytelen, viszont jól tisztítja a levegőt.

Serlegkocsányú fikusz
Minden lakásba kell legalább egy álló növény a földre! De komolyan, annyit változtat! Hozzánk olyan kellett a helyszűke miatt, ami inkább felfele terjeszkedik és nem oldalra. A sötét levelei elegáns hatást keltenek. Szereti a meleget és a kellemes fényt. Ez is szereti a permetezést, úgyhogy a fújkálás már állandó programom lett.

Köszönöm a segítséget az Urban Jungle Budapestnek!