Korunk egyik legnagyobb környezeti problémájának alapja az egyszer használatos anyagok okozta hatalmas szemétből ered. Nincs az embereknek idejük főzni, ezért házhoz rendelik az ételt, nincs idejük piacra járni, ezért csomagoltan veszik a szupermarketben a zöldséget, és nincs idejük leülni, hogy megigyanak egy kávét, ezért inkább papír- vagy műanyagpohárban elviszik azt magukkal.
És itt térjünk ki egy picit a papírpoharakra. Azt hittem korábban, hogy ezekkel nem teszek akkora kárt, hiszen a papír könnyen bomlik, ráadásul újrahasznosítható. Kivéve, amelyiknek polietilén bélés van a belsejében, hogy ne ázzon át. 2017 nyarán adott ki egy publikációt a Stand Earth, miszerint a Starbucks hiába javított a poharak papír anyagának minőségén és előállításán, a belső borítás miatt a legtöbb újrahasznosító üzem nem tudja ezeket feldolgozni és a szeméttelepen végzik. Mármint, ha nem egyből oda jut el, ugyanis az emberek gyakran a kommunális szemétbe helyezik, főleg Magyarországon, ahol a szelektív hulladékgyűjtés – hogy is mondjam? – a béka segge alatt van.
És akkor még nem ejtettem szót az elviteles műanyag poharakról. Tudtátok, hogy az elvitelre Starbucks kávét vásárlóknak mindössze 1,6 %-a kéri italát többször felhasználható, saját pohárba vagy termoszba? Jelentős része azonnal eldobható műanyag pohárba kapja, amiben szépen látszik a tejszínhab a kávé tetején… Nyugaton már hatalmas nyomást helyeztek egyébként a vállalatra, hogy adja kávéját teljes mértékben újrahasznosítható csomagolásban, és meg is ígérték, hogy három éven belül előállnak a megoldással. Addig pedig merjük használni a saját utazó bögrénket, hiszen senki nem bánt érte, ha azt mondod a kasszánál, hogy szeretnéd a saját poharadba kérni, bár lehet, hogy örülni sem fognak.
Nemrég bementem az egyik nagyobb kávézólánchoz, udvariasan megkérdeztem, hogy kérhetem-e a saját poharamba a kávét, mire a kasszás lány kicsit kelletlenül vágta rá, hogy persze. Ezután szó nélkül letette a poharamat a kávét készítő fiú elé, aki hosszú másodpercekig némán nézte, számomra rendkívül kellemetlen szituációt teremtve. Utána picit még problémázott azon, hogy ezt meddig öntheti fel tejjel, majd miután megkaptam, érezni lehetett a levegőben, hogy amint kiteszem a lábam az ajtón, lesz egy-két szavuk ehhez a “nem mindennapi” esethez. Ezzel szemben kisebb kávézókban mindig nagyon jól kezelték a helyzetet, sőt többször meg is dicsérték a poharamat és egyáltalán nem jelentett nehézséget számukra. Korábban posztoltam a témában a Facebookra, és ott nagyon sokan írtátok azt, hogy a kávézókban nagyon örültek a saját poharatoknak, megdicsérték és menőnek tartották. Szerintem minél többen vagyunk így, minél többször találkoznak ilyen kéréssel, annál természetesebb lesz az eladók számára is, hogy nem a megszokott papírpohárba töltik az italt.
Jó lenne egy olyan világban élni, ahol mindenki, mindig olyan felelősségteljes, hogy saját fémszívószállal, kulaccsal és kávés termosszal a táskájában mászkál, hiszen ez kevesebb kényelmetlenséget jelent, mint az, hogy hamarosan teljesen tönkretesszük a Földet. De maradjunk a realitásoknál, ez nem most fog megvalósulni, azonban érdemes átgondolni, hogy milyen szokásaink vannak, amik indokolttá teszik egy igazán szép saját kávés pohár beszerzését. Csak ötletadónak, íme 3 élethelyzet, amikor -saját tapasztalatom alapján- mindenképp le kell váltanod az eldobható poharat:
- Ha minden reggel úgy érkezel az irodába, hogy előtte a sarki kávézóban magadhoz veszel egy napindító tejeskávét.
- Gyakran főzöl otthon kávét, amit olykor magaddal vinnél egy kellemes sétára, de nem tudod miben elvinni, ezért inkább máshol veszed meg.
- Sokat jársz a játszótérre, ahol a barátnőddel szerettek kávézni a közeli kávézóból áthozott itallal, mert ettől érzitek magatokat még felnőttnek 🙂
Nemrég a SkandiTrend megajándékozott egy gyönyörű bambusz utazóbögrével, amiből sokkal jobb érzés meginni az elviteles kávét. Csak arra kell figyelni, hogy ezek a bögrék nem zárhatóak és miután elfogyott a kávé belőle, érdemes áttörölni vagy öblíteni a belsejét, ha nem szeretnénk, hogy a táskánk belsejét kis kávécseppek áztassák. Ha pedig épp nincs nálam kedvenc utazó bögrém, akkor inkább helyben iszom meg a kávét vagy egyszerűen lemondok róla. Ti milyen gyakran és hogyan hoztok el kávét?
Andi xxx
1 comment
https://index.hu/techtud/2019/07/23/bambuszpohar_kornyezetvedelem_stiftung_warentest_biologiai_lebomlas_melamingyanta_artalmas/