Az már biztos, hogy nem fogom megváltani a világot azzal, hogy csökkentem a háztartásunkban összegyűlő szemét mennyiségét, de sok kicsi, sokra megy alapon valamennyit biztosan számít. Végső soron pedig jobban érzem magam tőle, úgyhogy megéri tudatosan kevesebb zacskót használni és szelektíven gyűjteni a szemetet.
Amint elkezdtem jobban odafigyelni erre, észrevettem, hogy az élet milyen sok területén vagyunk pazarlóak, pedig kisebb változtatások árán már csökkenthető az otthon összegyűlő szemét mennyisége. Igyekszem egyre több és jobb megoldást találni a leghétköznapibb dolgokra is. Vannak, akik egészen profin űzik már ezt, én nagyon kezdő vagyok, de igyekszem tanulni a tapasztaltabbaktól. Ha Titeket is érdekel a téma, akkor első lépésként csatlakozzatok a Háztartásom hulladék nélkül elnevezésű Facebook csoporthoz, nagyon hasznos!
Összegyűjtöttem néhány dolgot, amivel csökkentem a szemét mennyiségét, remélem inspirálóan fog rátok hatni!
Papírpohár helyett saját bambuszpohárban viszem el a kávét. (Már, amikor nem felejtem a mosogatóban.) Korábban nem gondoltam erre, pedig a játszóterezések előtt általában az utam a park melletti kávézóba vezet. Azonban egyszer láttam valakinél, hogy a saját zárható poharában viszi el a kávét és szinte fejbe vágott a felismerés, hogy én is csinálhatnám ezt. Nem állítom, hogy mindenhol lelkendeznek, amikor megkérem őket, hogy inkább a saját poharamba öntsék a kávét, de meg kell találni azokat a fix helyeket, ahol a felszolgálók vannak annyira jó fejek, hogy ezen nem akadnak fenn. Máris eggyel kevesebb dolog végzi a kukában.
Műanyag fólia helyett méhviaszos biotextilbe csomagolom az élelmiszert. Csak nemrég kezdtem el használni a CibiBee csomagolóit, de odavagyok értük! Ugyanúgy használom, mint korábban a fóliát, csak ez utána nem kerül a kukába, hanem tiszta vízzel lemosható és tárolható. Természetes baktériumölő felülete van a méhviasznak köszönhetően, a biotextil pedig GOTS tanúsítvánnyal rendelkezik. Különböző méretekben kapható, amire valóban szükség van, mert kisebb dolgok becsomagolásánál eléggé megszenvedtem a nagy csomagoló hajtogatásával. Nagyjából egy év alatt használódik el, utána komposztálható.
Mindig van nálam textilzsák, ezekkel intézem a bevásárlást. Így nem kell szatyrot kérnem az élelmiszerekhez, sőt ha például ruhát veszek, akkor is csak ritkán fogadom el hozzá zacskót. Általában van nálam babakocsi vagy egy nagyobb táska, amiben remekül elfér a vásárolt dolog.
Saját dobozban, tasakban hordom a babaételt. Egyre többször kerül elő nálunk a séták során a KiviBag tasak, ami egy vízálló, kimosható tároló tasak. Nagyon jó szilárd ételek tárolására, még egy pizzaszelet is elfér benne 🙂
Az élelmiszerek tárolását és a szortírozását sikerült felesleges szeméttermelés nélkül megoldanom. Ebben egyrészt a The Sorting bags remek kis vászonzsákjai segítenek, amikkel helyettesíteni tudom a műanyag dobozokat. Sőt akár a bevásárlást is lehet ezekkel intézni, így nem kell műanyag zacskóba pakolni a zöldségeket, ezzel lemérethető, majd otthon könnyedén elrakható. Másrészt van egy CUCC hálós szatyrom, ami szintén megkönnyíti a bevásárlást, helyettesíti a műanyag zacskót, otthon pedig jól szellőznek benne a banánok vagy amit épp beletennétek.
Komposztáló tasakban gyűjtöm az élelmiszermaradékokat. Legnagyobb meglepetésemre, ezt a tasakot az Aldiban találtam. Egy csomagban 20 picike papírtasak van, és 100%-ban újrahasznosított anyagból áll. Azért tartom fontosnak, mert így a szerves hulladék hamarabb el tud bomlani, mint ha műanyag szemeteszsákba zárnám. Az igazán csúcs pedig az lenne, ha a lakásban történő komposztálásra is lenne lehetőségem, de tartok tőle, hogy a helyhiány miatt ez nem fog menni.
Mindezek mellett természetesen külön gyűjtöm a papír- és a műanyaghulladékot. Ti hogyan csökkentitek a háztartásotokban felhalmozódó szemét mennyiségét?
9 hozzászólás
Szia Andi!
A mi családunk is külön gyűjti a hulladékot, papír-,műanyag-,üveg-,fémhulladék mind szelektálva. A lejárt szavatosságú gyógyszerek visszakerülnek a patikába, a használt olaj külön leadható és az elemeket, izzókat is az üzletek gyűjtő-dobozaiba szoktam elvinni. Bevásárláshoz saját textil táskát hordok, ha elfelejtem, vagy megtelt akkor a papír-verziót veszem. Igyekszek odafigyelni vásárlásnál a gazdaságosabb, nagyobb kiszerelést venni és nem bedőlni a reklámoknak, akcióknak, leárazásoknak – általuk lehet sokszor “mert megéri” alapon egy halom (legtöbbször) felesleges dologhoz hozzájutni, ami aztán újracsak a (szelektív) hulladékot szaporítja…..Egy kicsit nehezebb a helyzet ha gyerekkel megy az ember lánya, mivel ők nem annyira “tudatosak”, szerencsére kezelhető a helyzet 🙂
Szeretem olvasni a blogod, motiváló 🙂
Kikeresem a FB csoportot, szép napot
Nagyon szuper vagy! Öröm volt olvasni 🙂 Köszönöm és szép napot neked!
Én is igyekszem, öko lenni, de nagyon nehéz küzdelem. A VII. Kerületben a mi házunkban volt először szelektív gyűjtés. Amint meghirdették, hogy kísérleti jelleggel bevezetik a kerületben, azonnal megigényeltem a háznak, papír, fém, műanyag gyüjtésére alkalmas kukákat. Nem veszünk palackozott vizet, van egy aktívszenes vízszürőnk. Piaci beásárláshoz viszek edényt, rongy szatyrot. Magam főzöm a mosószeremet. A tisztító szemeim, ecet, szódabikarbóna, hidrogénperoxid, mosószóda, háziszappan. 5 évvel ezelőtt a társasház udvarára vettünk egy komposztálót is jól működött, kitűnő virágföldet nyertünk belőle, mígnem az újgazdag lakó az idén kitalálta, hogy büdös, és a lakásban lévő hangyák, legyek és egyéb rovarok a komposztáloból mennek az ő lakásába, és addig járta a házat a panaszával, míg rávette a lakókat, hogy szüntessük meg a komposztálót. Nagy szívfájdalmam ez a dolog, mert ugye rendelnünk kell egy plusz kukát, ami nem kevés pénz évente, és az értékes újrahasznosítható anyagból szemét lesz.
Szia Andi! Én is igyekszem szelektíven gyűjteni a hulladékot. Mivel mi kertes házban élünk, így van lehetőségünk a kerti komposztálót használni, ami nagyszerű dolog, és a kerti növények is hálásak érte. Nem tudom, hogy ismered e az EM bokashi komposztáló vödrét, amivel akár a panelben élők is komposztálhatják a háztartásban keletkező szerves hulladékot. A vödör kis csappal van ellátva, amin keresztül lecsapolható egy un. hasznos baktériumkolóniát tartalmazó folyadék, amivel öntözni lehet a lakásban/balkonládában a növényeket. http://webshop.emtech.hu/kereses
Szia! Nem ismertem, de nagyon tetszik 🙂 Köszi, hogy mutattad!
A gilisztakomposztról hallottál már? Én még nem használtam, de kifejezetten lakásban élőknek lett kitalálva.
Nem, tudsz erről részleteket küldeni?
Szia Andi, nagyon érdekes a blogod. Nem veszek konzerv zöldséget, helyette üvegeset választok, amit nem dobok el, hanem a maradékot abban tárolom a hűtőben, mélyhűtőben. Egy pici lépés csak, de mégis…..
Kis lépések állnak össze naggyá, úgyhogy szuper ez is!