Azáltal, hogy az első kihívásban csökkentettük a lakásban megtalálható játékok számát, megágyaztunk annak, hogy ezekkel játsszon a gyerek a tévénézés vagy táblagépezés helyett. Úgyhogy jöhet a következő kihívás, ami során csökkenthetjük a digitális eszközök előtt eltöltött időt!
Be kell vallanom, ez egy sokkal nehezebb feladat számomra, mint a játékok szortírozása volt. Dávid szereti önállóan bekapcsolni a tévét és a Travel Chanelt nézni. Nyilván általam ismerte meg… A YouTube-ot is egészen önállóan használja kétéves korára, ezen gyerekdalokat, meséket vagy motoros videókat nézünk, ugyanis rajong a motorokért. Soha nem mértem az időt, hogy mennyi ideig néz valamit, inkább az érzésre hagyatkozom, hogy most már elég. Azonban néha olyan jól esik egy kicsit szusszannom és megpihenni, amíg lefoglalja a Rutkai Bori összes vagy hasonlók. Biztos nem vagyok ezzel egyedül.
Rengeteget olvastam arról, hogy a tévé és a kijelzők bámulása milyen hatással van a gyerekekre, úgyhogy attól félek, hosszú távon rontja a koncentrációs készségét, esetleg viselkedészavart okozhat. Eltiltani viszont nagyon nehéz, hiszen látja ezeket az eszközöket, azt is látja, ha mi használjuk őket. Mivel egész nap velem van, nem tudom azt megtenni, hogy sose veszem a kezembe a telefont, sőt a téli hideg időszakban, amikor az egész napot itthon töltöttük, együtt néztük a tévét. Most azonban szeretném ezt a lehető legkevesebbre csökkenteni!
Az American Academy of Pediatrics kutatása szerint a gyerekek átlagosan napi 7 órát töltenek tévé, táblagép vagy mobiltelefon előtt. Döbbenetes szám! Szerencsére itt még nem tartunk, de nem is szeretnék idáig eljutni.
Hogyan kezdjünk neki?
Nagyon sokat gondolkoztam azon, hogyan érdemes elkezdeni a tévézéssel töltött idő csökkentését. Az első lépés az, hogy jó példát kell mutatni. A kisebb gyerekek nagyrészt a szülők viselkedését követik az ilyen dolgokban, tehát ha a szülők kevesebbet nyomkodják a telefont és ritkábban kapcsolják be a tévét, akkor a gyerek számára sem lesz már olyan érdekes ez a dolog. Úgyhogy a kihívást először saját magunkkal kell kezdeni, a digitális elvonás pedig nagyon nem könnyű dolog. Erről nemrég írtam a blogon.
És mi a folytatás?
A következő lépés a megszokások megszüntetése. A legkritikusabb időszak a reggel és az este, a gyerekek is a napindító és napzáró rituálék “rabjai”, csak úgy mint a felnőttek. Dávid reggel felkelt és rögtön hozta nekem oda a távirányítót, mert megszokta azt, hogy amíg a reggeli kávémat megiszom, addig nézheti a meséket. Hihetetlenül elszomorított ez, úgyhogy néhány napja elkezdtem neki nemet mondani. Hiába hozta a távirányítót, hajthatatlan voltam és annak érdekében, hogy eltereljem a figyelmét más programot ajánlottam: hozzon oda nekem inkább egy könyvet vagy keresse meg a legók között a kishajót és építse fel. Működik! Néhány nap után elfelejtette ezt a szokását.
És mi van az estével? Este nézhet egy picit mesét vagy akármit, ami nem zaklatja fel, arra viszont nagyon figyelek, hogy ne ez legyen az utolsó dolog, amit aznap csinált. Mesenézés után, jön a meseolvasás, így kellemesebben tud aludni.
Hagyd szabadon játszani!
A szabad játék a legfontosabb a kisgyerekek életében. Hagyd unatkozni, mert fejleszti a kreativitását! Nem kell folyton lefoglalni, de teremts meg neki minden olyan feltételt, ami lehetőséget ad a játékra. Gyakran bátorítom Dávidot arra, hogy egyedül játsszon otthon és kezd eredménye lenni: ma reggel például felkelt, egyedül átment a másik szobába és elkezdett legózni. Én meg vidám mosollyal az arcomon feküdtem tovább az ágyban még kb 10 percig 🙂
Fontos, hogy használja a fantáziáját és eljátsszon akár egy üres dobozzal is, hiszen mennyi mindent lehet abból építeni! Szülőként az a feladatunk, hogy serkentsük a gyerekek csodálatos belső világát, ne pedig passzívan üldögéljenek a fotelben.
A lényeg az, hogy törekedjünk arra, hogy a lehető legkevesebb időt töltsenek a gyerek a képernyő előtt ülve, de ha akad olyan nap, amikor ez az idő kicsit hosszabbra sikerül, az sem a világ vége. Menjetek sokat a szabadba, játsszatok gyakran és tedd meg, amit meg lehet a gyerek érdekében.
Hajrá! Ha van kedvetek, akkor csatlakozzatok a Parenthood Simplified zárt Facebook csoporthoz és osszátok meg tapasztalataitokat, kérdéseitek velem és egymással! 🙂