Sokat foglalkoztat a téma, hogy miként tudom örömtelibbé tenni a fiam életét ebben a kaotikus világban. Nemrég olvashattátok a bejegyzést az egyszerűsítés pozitív hatásairól és olyan lelkesen fogadtátok, hogy arra gondoltam, haladhatnánk ezen az úton együtt, hiszen így sokkal hatékonyabbak tudunk lenni.
Ha van kedvetek, csatlakozzatok ehhez a kihíváshoz és osszuk meg a tapasztalatainkat! Ehhez létrehoztam egy zárt Facebook csoport —> Parenthood Simplified
Az elkövetkező időszakban témákra bontva szeretnék inspirációt és tippeket adni a családi élet egyszerűsítéséhez. Az első kihívás a játékok minimalizálásáról szól.
Mivel játszik a gyerek?
A játékok minimalizálásához első lépésként gondoljátok át, hogy a Ti gyereket mivel játszik a legszívesebben és mik azok, amikre rá sem néz. Szereti a puha plüssállatokat? Inkább autózik? Főzőcskézik? Minden gyerek más, és mással szeret játszani, ezért az ő igényeihez kell idomulni. Azonban van néhány általános szabály, amit érdemes szem előtt tartani. Törekedjetek arra, hogy természetes anyagokkal vegyétek körbe és amennyire lehet, csökkentsétek a műanyag, villogó, zenélő izéket!
Általában a gyerekek azzal szeretnek játszani, amivel a szülők babrálnak vagy amivel az idősebb testvér játszik. Dávid remekül el van egy üres műanyag palackkal vagy a papírdobozzal, amiben a csomagom érkezett. Imádja a konyhai eszközöket, a porszívót, a seprűt és a felmosót. Nézz ilyen szemmel a tárgyakra otthon, ami nem veszélyes, az könnyen lehet potenciális játék egy gyerek számára 🙂
Kevesebb játékszer, több játszás
Amikor Dávid elkezdett érdeklődni a külvilág iránt, én is azt hittem, hogy akkor most el kell kezdenem játékokat vásárolni neki. A boltokban minden megtalálható és minden játékhoz tartozik egy kis magyarázat arról, hogy ezt miért kell megvenned, mit fejleszt, hogyan nyugtat vagy miként szórakoztat. Aztán el voltam keseredve, amikor otthon rá se nézett… Mire gondoltam? Rosszul választottam, valami más kell neki. Mivel a következő játék se kötötte le egy percnél tovább, így más szemmel kezdtem nézni a szükségleteit.
Anyukám tanított arra az örök igazságra, hogy ha kevesebb játék van a gyerek elé pakolva, akkor jobban eljátszik velük. A túl sok játék, túl sok választási lehetőséget kínál, amivel a kisgyerekek még nem tudnak mihez kezdeni. Kevesebb játékkal jobban kihasználják a kreativitásukat és elmélyültebben tudnak foglalkozni egy-egy dologgal. Nem mellesleg nincs akkora rendetlenség a szobában.
Ennek megfelelően a játékok egy részét elpakoltam és amolyan rotációszerűen szedem elő őket, ha már unja, ami előtte van.
Ahogy csökkentjük gyerekeink játékszereinek mennyiségét, úgy fokozzuk figyelmüket és az elmélyült játékra való képességüket. – Kim John Payne
Mi számít soknak? Olvastam néhány felmérést, ami szerint egy átlagos nyugati gyereknek több mint 100 játéka van. Nonszensz nem? Az ideális (elől hagyott) játékok száma inkább 10 körül mozog.
Csökkentési terv
A játék számának csökkentéséhez drasztikusan kell hozzáállni. Először válasszátok ki azokat, amelyeknek örökre búcsút intetek, majd a maradékot osszátok két részre: az egyik kupacba kerülnek azok, amik elől maradhatnak a gyerekszobában, a másikba pedig azok kerülnek, amiket átmenetileg elpakoltok.
Kukába lehetőleg csak hibás, törött játék kerüljön, a többinek találjatok új gazdát. Váljatok meg azoktól a játékoktól,
- amikkel legalább egy hónapja nem játszott a gyerek.
- amik visszafogják és nem fejlesztik a képzelőerejét (villognak, zenélnek, hangokat adnak ki).
Ezek helyett tereljétek a természetes, klasszikus játékok irányába. A maradékot bontsátok több adagra, dobozoljátok be és alakítsatok ki “játékkönyvtárat”! Bizonyos időközönként nyissátok ki a “játéktárat” és rövid időre vegyétek elő ezeket a játékokat, majd újra pakoljátok el.
Mi marad a játékok helyén?
Félreértés ne essék, a gyerekeknek szükségük van játékokra és azok csodálatosak, ha jól megválasztjuk őket. Örök emlékké tudnak válni, amit még felnőtt korukban is emlegetnek majd. Fontos, hogy érzelmileg kötődni tudjanak a játékokhoz és a saját fantáziaviláguk részévé tudják tenni azokat. Kevesebb játékkal jobban megtanulják értékelni, amijük van és jobban vigyáznak rájuk.
A képzelet nem velünk született adottság. A tanárainknak, a szüleinknek kell kifejleszteniük bennünk. – Kurt Vonnegut
Sok szülő azzal igyekszik a szeretetét kifejezni, hogy hétvégén vásárol valamilyen játékot a gyerekének, ezzel azonban materializálja az érzéseket. Nincs baj az ajándékokkal, a fókusz azonban ne ide kerüljön. Máshogy is kimutathatjuk a gyerekeink iránt érzett szeretetet, leginkább az együtt töltött minőségi idővel. Hallgassatok zenét, készítsetek otthon együtt fagyit vagy csak heverésszetek sokáig az ágyban, mert egy nagy ölelés biztosan többet ér bármilyen új játéknál.
Belevágtok? Ha igen, akkor csatlakozzatok a Parenthood Simplified zárt Facebook csoporthoz és osszátok meg tapasztalataitokat, kérdéseitek! 🙂
2 hozzászólás
Szia! Mivel Kim John Payne-től idézel és mert az egész írás nagyon egybecseng az író Egyszerűbb gyermekkor című könyvének harmadik fejezetével, ajánlom figyelmedbe a könyvhöz kapcsolódó facebook csoportot: https://www.facebook.com/groups/549386295449043/
Köszönöm az ajánlást, egy ideje már tagja vagyok 🙂 Remek csoport!