Hadd kezdjem azzal, hogy nem először próbáltuk ki a Bookr Kids szolgáltatását, ám amikor fél évvel ezelőtt (Dávid pont 2 éves volt) nézegettük, a fiamat még egy másodpercre sem kötötte le. Azóta némileg megváltozott a helyzet.
A kisgyerekek képernyő előtt töltött ideje nagyon kényes téma, sok anyuka heves vitákba száll, ha szóba kerül, hogy kinek a gyereke mennyi időt tölt mesenézéssel. Szerintem mindenki tudja, hogy miként kezelje a gyerekét, ez sem egy állandó dolog az életben: vannak időszakok, amikor több mesét néz egy gyerek, és van, amikor kevesebbet, mások pedig szinte soha, semmilyen formában.
Nálunk egyébként komoly harc megy a tévénézéssel, mert Dávid nagy Mancs őrjárat rajongó és nehéz lekattintani róla itthon. Főleg a téli időszak volt kemény ilyen szempontból, mert a sötét reggeleken és a még sötétebb estéken nem egyszerű feladat jobb programot ajánlani neki egy 40 négyzetméteres lakásban, mint a mesenézés. A tévéért való visítás állandó “elfoglaltság” nálunk, de erről majd valamikor hosszabban szeretnék írni a blogon, most inkább a Bookr Kids-ről kialakult tapasztalatomat osztanám meg veletek. Lehetőséget kaptam, hogy 3 hónapig teszteljük egy ajándék előfizetésen keresztül és az azóta eltelt néhány napban már 3-4 alkalommal előkerült az esti órákban.
Én négyféle “mesefogyasztást” különböztetek meg: tévén mesenézés, YouTube-on mesenézés, meseolvasás és a Bookr Kids. Egyik sem ugyanolyan, egyik sem ugyanolyan hatással van a kisgyerekre. A Bookr Kids szerintem egy remek alternatíva arra, hogy a digitális ingerekhez szokott gyerekeket a klasszikusnak nevezhető meseolvasás világa felé tereljük. Nem helyettesíti azt, hanem valahol félúton van a könyvek és a rajzfilmek között.
Anyaként nagyon lelkes vagyok iránta, mert ha választanom kell, hogy a gyerekorvosi rendelőben várakozás közben a YouTube-on a Daddy finger, daddy finger where are you kezdetű rémséget hallgassam, vagy inkább a Kiskakas gyémát félrajcárját, akkor az utóbbira szavazok 🙂 Részben viccelek persze, mert a Bookr Kids sokkal több és jobb ennél, ugyanakkor anyaként nem tudok rá máshogy tekinteni, mint egy olyan dolog, ami jobb alternatíva, mint a YouTube, ha már úgyis okostelefont adok a gyerek kezébe.
Mi is az a Bookr Kids?
Ha valaki nem ismerné pontosan a szolgáltatást, akkor elmondom, hogy a letölthető applikáción belül az adott korosztályhoz szabott könyvtárat lehet találni klasszikus és modern mesékkel, amelyekben a képek mozognak és egy mesélő (aki nem mellesleg minden esetben egy kiváló színész, mint például Básti Juli vagy Szacsvay László) felolvassa a szöveget. A végén pedig általában a meséhez kapcsolódó képességfejlesztő játékok várják a gyerekeket. A narráció kikapcsolható, így a közös meseolvasást vagy az olvasás gyakorlását is támogatja a szöveg. A mesetárban több mint 200 mese van jelenleg és ez a szám folyamatosan bővül.
Hogy vált be nálunk?
Érdekes tapasztalat volt számomra, hogy míg könyvben nagyon szerette Dávid Gondri történetét, addig itt nem hajlandó megnézni. Ugyanakkor könyvben nem érdekelte a Török és a tehenek, a Bookr Kids-en viszont az egyik kedvence. Nem bánom, hiszen a lényeg az, hogy így vagy úgy, de eljutnak hozzá ezek a remek mesék.
Esténként szokta nézni, és leköti, sőt azonnal meglettek a kedvencei. Mivel jellemzően rövidebb mesék vannak, így végig oda tud rá koncentrálni, nem rohangál el közben. A kellemes felvezető zenék, a nyugodtan mozgó képek és a szép felolvasás láthatóan megnyugtatja, lelassítja estére. Amikor ezzel fejezzük be a napot, akkor utána több kedvvel hallgatja az ágyban az én meséimet és könnyebben elalszik, mint máskor.
Még nem látom azt, hogy állandó előfizetői leszünk-e a Bookr Kids-nek, de hogy visszatérő, az biztos! Abban is biztos vagyok, hogy hosszabb utazások alkalmával letöltöm majd a legjobb meséket, mert így offline állapotban is hallgathatjuk őket, ez pedig életmentő lehet a vonaton vagy a repülőn 🙂
A Bookr Kids applikáció ingyenesen kipróbálható, ezután pedig 1, 3 vagy 6 hónapra lehet előfizetni. Sőt, március 16-án 30% kedvezménnyel lehet előfizetni rá!
6 hozzászólás
Sztem este ne képernyőzzetek, a kék fény a lehető legrosszabb. Én biztos ufó vagyok, de a két éves fiam egyáltalán nem képernyőzik. Biztos fog majd, de most nem. Elvagyunk nélküle. Se tévé, se tablet, se YouTube semmi. A meséskönyv bőven elég még.
Szia! Köszönöm, hogy elolvastad és megírtam a tapasztalatod! Ez nagyon fontos nekem 🙂
Andi
Ahogy olvastam a Daddy finger részt szinte hallottam is megszólalni a fejemben és kitört a frász. Ennél már csak Jhonny, Jhonny a rosszabb… mi küzdünk ezzel a youtube témával a lassan 2 éves fiammal. Időnként megkapja, 90%-ban akkor ha muszáj kicsit “kikapcsolnom” (pl. néha főzésnél ha nincs el nélkülem de odaég a kaja, vagy úton vagyunk, sokat várakozunk) bár nem napi rendszerességgel, de nézhet mesét. Profin navigál is ami ijesztő. A legrosszabb amellett hogy amiket néz az nem tudom nyújt e számára hasznos információt, hogy szinte mindig hisztibe torkollik mikor elkérem 15-20-30 perc után a telefont. Ez egy jó alternatíva lehet, hogy amikor le kell kötnöm gyorsan a gyereket mégis csak valami olyat nézzen, ami tanítóbb jellegű, amit amúgy szívesen nézünk együtt is könyv formájában – mert szerencsére igazi könyvmoly is a digitális mellett. Köszi, hogy írtál róla, szerintem ki fogjuk próbálni! 🙂
Nagyon örülök annak, amit írtál, mert én ugyanígy vagyok vele: nem szeretem, ha a YouTube-on néz mesét, mert folyamatosan “kapcsolgat”. Bugyutaságok jönnek még nagyobb bugyutaságok után. Szóval tényleg akkor inkább nézze a Bookr Kids meséit 🙂
Daddy finger, daddy finger… jézusom ölni tudnék tőle. 🙂 A YouTube-bal ugyanez volt a bajunk, állandóan átkapcsolgat, olyanokba fut bele, amit nem szeretnék, és sokkal jobban felpörgeti a gyereket, mint egy mesenézés. Így aztán nálunk tiltólistára került a YouTube. A Bookr-t egy évig hasznàltuk, a végére már egy kicsit kifutott és kevesebbszer vettük elő. De nagyon jónak tartom, nekünk a hétköznap esti tévézés alternatívája lett, főleg téli időszakban, ovi után 1-2 mesét megnéztünk lazításképpen. Arra is nagyon jó, hogy sok könyvbe bele tudsz olvasni, nem kell megvenni, mert ha nem jön be, akkor csak áll a polcon. A nagy kedvenceket volt, hogy megvettük könyvben is, pl. Gondri. 🙂
Örülök, hogy nem vagyok egyedül ezzel, mert eddig valahogy senkivel nem került szóba, hogy milyen idegesítő dolog a YouTube 🙂