Soha nem fogom elfelejteni azt a döbbentet, ami az emberek arcára ült ki, amikor újdonsült anyukaként elmondtam, hogy a kisbabánkat tiszta vízzel fürdetjük és olajjal kenjük a testét, ha épp szükséges. Kerültük a mesterséges anyagokat, amennyire csak lehet. Aztán később bekúsztak a babafürdetők, samponok és habfürdők az életünkbe, de a mai napig nagyon odafigyelek arra, hogy milyen összetevőket tartalmaznak ezek a készítmények. Te tudod, hogy pontosan minek kell benne lennie egy babapopsikrémben ahhoz, hogy használjon? És mi az, amit ha meglátsz az összetevők listáján, akkor érdemes mérlegelni, hogy megveszed-e?
Dávid nagyon érzékeny volt a popsikrémekre (és a pelenkára is), ezért abban az időszakban rengeteg terméket kipróbáltunk, mert egyik se vált be, de a pontos okát nem tudtam. Bevallom, fogalmam sem volt arról, hogy pontosan mit kellene keresnem, inkább csak a márkanevekre alapoztam. Biztos vagyok benne, hogy ezzel nem vagyok egyedül! Annyi újdonsággal szembesül egy friss anyuka néhány hónap alatt, hogy képtelenség mindennek maximálisan utánanézni. Ezért szuper dolog, hogy a Tudatos Vásárlók Egyesülete megteszi ezt helyettünk és tesztelik ezeket a kozmetikumokat, élelmiszereket és háztartási gépeket!
Mivel fürdessük a kisbabánkat?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 36 különböző babafürdetőt vizsgált meg termékcímke alapján. Azt nézték, hogy vannak-e potenciális egészségügyi kockázatot jelentő összetevők a termékekben, és biztonságosabbak-e az ökotermékek?
A tesztelés során a legmagasabb értéket (93%) a NAOBAY Baby frissítő sampon és tusológél kapta, aminek azért örülök, mert épp ezt a márkát használjuk, bár egy másik terméket. Ugyanakkor a Babylove Sensitive babafürdető és a Töpfer Babycare fürdető & sampon is szorosan az élmezőnyben végzett – 89% és 86%-kal. Ezek egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés potenciálisan egészségkárosító, allergizáló összetevőt tartalmaznak. Ha érdekel a pontos lista, akkor kattints ide!

Azok a termékek, amelyek a legkevesebb pontot érték el, több olyan összetevőt is tartalmaznak, ami allergiát okozhat, sőt akár egészségkárosító hatása is lehet.
A legfontosabb tudnivaló, hogy az SLS-t tartalmazó termékek babák esetében teljes mértékben kerülendők. Felnőttként is igyekszem teljesen elkerülni ezt az anyagot, ami amúgy a habzásért felelős, és sajnos bőrirritációt okoz, ráadásul káros a környezetre. Ezen kívül figyelni kell, hogy van-e benne színezék vagy illatanyag (parfüm), illetve kőolajszármazék.
A tesztelés eredményét és a metódust itt találjátok.
Mi a helyzet a popsikrémekkel?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 29 hazai drogériában és szupermarketben kapható baba popsikrémet vizsgált meg. Arra voltak kíváncsiak, hogy az összetevők mennyire egészségesek, vannak-e kockázatot jelentő adalékok a termékekben.
A legtöbb pontot (97%) a Lavera baba és gyermek bőrvédő kréme és a DM sajátmárkás babylove Pelenkakiütés elleni krém kapta. Szintén pontlevonás nélküli, kiváló eredményt (93%) ért el a Töpfer babycare babaápoló popsikrém, harmadik helyre 90%-kal a NAOBAY baby popsikrém került. Ezek a termékek mind rendelkeznek ökominősítéssel; és – nyilván ezzel összefüggésben – gyakorlatilag nem volt bennük kritikus összetevő.
Ha érdekel a pontos lista, akkor kattints ide!
A popsikrémeknél arra figyelj, hogy tartalmazzon cink-oxidot, körömvirágot és/vagy kamillát, ezek ugyanis nyugtatják a bőrt. Ezzel szemben itt is kerülendő a színezék, a tartósítószer és a kőolajszármazék minden formája.
A tesztelés eredményét és a metódust itt találjátok.
Ha Te is szeretnél tudatosabb vásárlóvá válni és hasznos információkat kapni a boltokban található termékekről, akkor iratkozz fel a Tudatos Vásárlók hírlevelére!
A bejegyzést a Tudatos Vásárlók Egyesülete támogatta.