A saját öltözködési stílusom keresésének legizgalmasabb állomása a Project Effortless! Amikor először találkoztam a két stylisttal, Julival és Eszterrel, és elmesélték, hogy mindössze rólam készült fotókra és egy kisebb leírásra lesz szükségük az életmódomról, majd pedig ezek alapján összeállítanak nekem egy sokoldalas lookbookot, akkor a némi hitetlenkedéssel vegyült lelkesedéstől alig bírtam kivárni, hogy néhány nap múlva meglássam az eredményt… Azóta ez a kis saját “stílus Bibliám”! 🙂
Miről szól a Project Effortless?
Mindannyian mások vagyunk, más a stílusunk, más az alakunk, máshogy élünk és így tovább, ugyanakkor mégis sok mindenben hasonlítunk, ami alapján meghatározható valakinek az ideális öltözködése. Ha ezt a kettőt ügyesen egyesítik, tehát figyelembe veszik az egyéni sajátosságokat a szabályszerűségek mellett, akkor abból valami nagyon szuper dolog születhet meg. Szerintem ilyen a Project Effortless.
Korábban még nem hallottam a Kibbe-Larson módszerről, ami alapján Juli és Eszter dolgozik. David Kibbe amerikai stylist és imázstanácsadó 1987-ben kiadott könyvében egy egészen új módszerről írt, ami teljes frissességgel közelítette meg a női tesstípusokat. Kibbe 13 típust állapított meg, melyekben nemcsak egyedi testi attribútumokat írt le, hanem az egyes típusok személyiségére jellemző vonásokat is felfedezett. Bár David Kibbe könyve kétségtelenül inspiráló és a női szépség sokszínűségét ünneplő rálátást adott a stílus iránt érdeklődök kezébe, sokan még továbbra sem találták meg magukat a 13 típus között. Dwyn Larson, amerikai grafikusnő, egy volt azok közül, aki úgy látta Kibbe módszere nem teljes. Larson több évi kutatómunka után kibővítette Kibbe rendszerét 32 típust (20 női, 12 férfi) állapítva meg.
Tehát a cél nem az, hogy a nőkre ráerőltessenek egy-egy ideálisnak tartott stílust, hanem az, hogy a legszebb értelemben kihangsúlyozzák az egyedi formákat. Éppen ezért egy percig sem éreztem úgy, hogy kínosan feszengenem kellene például a széles csípőm miatt, mert nem arról volt szó, hogyan takarjuk el, hanem a meglévő adottságok, a személyiségem és az életmódom alapján miként alakítsam ki azt a külsőt, ami a pozitív dolgokra helyezi a hangsúlyt és teljesen önazonos tudok maradni.
Miért volt erre szükségem?
Úgy döntöttem, hogy 33 éves koromra végre megpróbálok rájönni arra, hogy mi áll jól nekem 🙂 Egyrészt szeretném, ha el tudnám kerülni a felesleges költekezést és olyan ruhákat vásárolnék magamnak, amit nem bánok meg két nappal később… Ez elengedhetetlen egy minimalista gardrób kialakításához. Másrészt szeretném jól érezni magam a bőrömben. Túl a szülés utáni súlyfeleslegen, búcsút intve a kétéves szoptatásnak, most a saját testem csak az enyém, és egy kicsit gatyába kellett ráznom. Aki olvassa a blogot az tudja, hogy mennyire sokat segített ebben a Gyerünk anyukám 8 hetes programja, elmentem egy színtanácsadásra, nemrég pedig a Project Effortless adott hatalmas segítséget. Máris elmesélem, nézzük az elejéről!
Mi kellett a lookbook összeállításához?
A személyes találkozót követően minden további lépés már online történt. A lányok kértek tőlem egy leírást magamról, amiből kiderült a számukra, hogy milyen a divathoz, az öltözködéshez való viszonyom és hogyan élek, milyen az életstílusom. Elmeséltem nekik, hogy mi okoz nehézséget, mi az, ami tetszik, mi az, ami nem. Illetve kértek egy csomó fotót rólam: gyerekkori képet (amikor még eredeti volt a szemöldököm és nem esett áldozatul a csipesznek), fehérneműs képet az alakomról, smink nélküli képet az arcomról és régebbi fotókat a különböző életszakaszaimból. (Már ez is szuper volt egyébként, mert egy kicsit rá voltam kényszerítve arra, hogy átgondoljam ezeket a kérdéseket és egy kis önelemzést tartsak.)
Miután ezt elküldtem, néhány napra eltűntek, hogy aztán egy sokoldalas lookbookkal térjenek vissza, amit személyesen prezentáltak nekem (ezt lehet Skype-on is), majd megkaptam pdf-ként.
Mi lett az eredmény?
A testalkatom éppúgy elárulja a típusomat, mint az arcvonásaim. Én a Genial testtípusba tartozom, amiben ötvöződnek a Romantic finoman lekerekített szépségének jellegzetességei és a Gamin szögletesebb jegyei. Ez eddig kínai igaz? 🙂 A lényeg az, hogy ez a kettősség értelmet adott kicsit annak, hogy miért nem találtam magam teljesen az egyik vagy a másik stílusban eddig. “A vonalak finom kontrasztja hozza létre a ’Genial’ derűs, nőies, de egyben dinamikus, élettel teli szépségét, ami remekül idézi a párizsi nők megfoghatatlan báját.” A lookbookom erre a párizsi hangulatra épült. Amúgy most biztos felvetődik bennetek az a kérdés, hogy ha valaki más is Genial típus, akkor neki ugyanazok állnak jól mint nekem és akár el is küldhetném neki a lookbookomat, hogy másolja? Nos, nem. Nem vagyunk egyformák még egy kategórián belül sem és ezeket is figyelembe veszik a stílus kialakításánál.
Megtudtam, hogy milyen az ideális ruhahossz a számomra a karon, derékban és a lábaimon. A legérdekesebb ebben az volt, hogy a picit boka fölött végződő nadrágokat ajánlották, amit korábban nem próbáltam, mert mindig azt gondoltam, hogy az alacsony testemhez inkább hosszú nadrágot kell választanom.
Ezután az ideális szabásvonalakat mutatták be nekem a lányok, rengeteg fotóval illusztrálva. Nagyon jól elmagyarázták, hogy mit jelent a derékhangsúlyos, A-sziluett vagy a vízszintesen tördelt sziluett, így egymás után elkezdett egyfajta megvilágosodás élményem lenni. Hirtelen sokkal tudatosabban néztem a különböző testarányokat, a ruhák szabását és felfigyeltem olyan részletekre, amikre eddig egyáltalán nem fektettem hangsúlyt. Talán ezért volt az, hogy általában a fogason lógva még tetszik egy ruha, felvéve viszont iszonyú csalódás…
Kedvencem egyébként a Miket érdemes elkerülni rész mindegyik fejezetnél, mert ilyenkor csap igazán a homlokára az ember, hogy jesszus ilyet hordtam eddig, hát ezért éreztem benne mindig olyan bénán magam?! Például nekem nem áll jól a formátlan, oversize sziluett és a monokróm, töretlen alak sem, amit pedig előszeretettel erőltettem egy időben.
A lookbookból kiderült, hogy milyen mintákat és anyagokat érdemes választanom, majd rátértünk a konkrét ruhadarabokra.
Blézerekből és kabátokból előnyös nekem a derekat kiemelő szabás és a rövidített fazon, a férfiasan durva vagy túl sportos viszont nem áll jól. Szoknyákból a legjobb választást az A-vonalú, természetes derékvonalú és térd feletti szoknyák jelentik. Így végre legitimálva érzem, hogy elengedjem a hosszú szoknyákat, amik másokon mindig nagyon tetszenek, de magamat inkább olyan “asszonyosnak” érzem bennük. Nem akarok most minden ruhadarabon végigmenni, talán nem annyira izgalmas ez a felsorolás a számotokra. A lényeg az, hogy képbe kerültem azzal kapcsolatban, hogy milyen szempontok szerint válasszak nadrágot vagy nyári ruhát, és tudatosította bennem, hogy mik azok, amik előnytelenek lehetnek. Persze ez nem Szent írás, ezt a lányok is hangsúlyozzák. Tehát ha nekem a tanácsok ellenére a hosszú szoknyák lennének a gyengéim, akkor segítenek abban, hogy miként tudom a legideálisabbat megtalálni és hogyan hangoljam össze magammal és más ruhákkal. Erre azonban nincsen szükség, mert semmi olyat nem mondtak, aminél ne azt éreztem volna, hogy tényleg így van, csak eddig nem tudtam, mi a gond vagy épp miért állt valami jobban, mint más.
Illetve azt még kiemelném, hogy nem csak ruhákra kaptam tippeket a lookbookban, hanem ékszerekre, kiegészítőkre, táskákra, sőt frizurára és sminkre is.
Mit valósítottam meg?
A legfontosabb eredmény, hogy nem akarok másokat másolni vagy trendekhez igazodni. Elengedtem ezeket a dolgokat, és csak a saját vonásaimat veszem figyelembe ruhaválasztáskor. Például nem próbálkozom a vékony magas sarkakkal, hanem lazán egy vastag sarkú cipőt választok, mert az áll jobban.
Nem sok ruhát vettem az elmúlt időszakban, ezért hatalmas és látványos változásról egyelőre nem tudok beszámolni, de az a néhány darab teljesen igazodik a lookbookban kapott tanácsokhoz és nagyon jól érzem magam bennük. Vettem egy rövid kabátot, egy térd fölött végződő derékben karcsúsított ruhát, egy zöld felsőt a megfelelő anyagból és élesebb szabásvonallal, illetve egy chino nadrágot, aminek felhajtható a szára. A nagyobb változás az, hogy megváltam néhány olyan ruhától, amit szerettem volna szeretni, de felvéve sosem éreztem benne jól magam.
A vásárlás tekintetében sokkal tudatosabb vagyok és minden eddiginél jobban átlátom a boltok kínálatát. Célirányosabban keresek és megspórolok magamnak egy felesleges próbát akkor, amikor leemelem az akasztóról a kiszemelt darabot, majd jobban megfigyelve a szabását rájövök, hogy miért nem lenne a legideálisabb.
Az a nagyszerű a Project Effortless-ben, hogy az egyéni lookbookom már örökre megmarad és bármikor elő tudom venni, hogy ötleteket kapjak vagy felelevenítsem, hogy mi is áll jól. Hálás vagyok érte és őszintén tudom ajánlani bárkinek!