A szelektív hulladékgyűjtés egyrészről egy pofonegyszerű dolog, hiszen fogod a műanyag palackot, amiből ásványvizet ittál és kidobod a műanyaggyűjtő szemetesbe. Igen ám, de vannak azok a bizonyos szemetek, amik rengetegen emberen kifognak, a legnagyobb jó szándékuk ellenére is. Pár évvel ezelőtt például még én is lelkesen vittem a papírgyűjtőbe a zsíros, olajos, ételmaradékos pizzás dobozt… Legyen ez az első pont 🙂
- Ételmaradékos papírt ne dobj a papírgyűjtőbe! Nemrég bementem egy vendéglátó helyre, ahol meglepetten tapasztaltam, hogy az étkezés után megmaradt PLA dobozoknak és a papírnak kihelyeztek egy-egy szemetest. A PLA termékekről nemrég írtam a blogon, ezért ebbe a témába nem mennék megint bele, az viszont furcsa volt, hogy a használt szalvétát külön gyűjtik. Idézek az fkf oldaláról, mit nem szabad a papírgyűjtbe dobni: ” zsíros, szennyezett papírok, műanyag borító” illetve “használt egészségügyi papírok (zsebkendő, szalvéta)” És itt el is jutottunk a második ponthoz 🙂
- Ne dobd a papírgyűjtőbe a használt papírzsepit! Amikor Dávid bölcsis volt, egy apuka a szelektív kukák előtt guggolt a kisfiával és miközben bevezette őt a szelektív gyűjtés rejtelmeibe, példamutatás gyanánt a használt papírzsepit gyorsan beledobta a papírgyűjtőbe… Bár ne tette volna 🙂
- A műanyag flakonokat öblítsd ki és utána dobd ki! Azt vettem észre, hogy a harmadik leggyakoribb hiba az, amikor valaki a mosószeres flakont vagy a joghurtos poharat mosatlanul dobja ki a műanyaggyűjtő kukába. Nem kell tökéletesre sikálni ezeket, de pár löttyintéssel tisztára kell őket mosni mielőtt megválunk tőlük.
- A papírdobozt leragasztó szalagnak semmi keresnivalója a papírgyűjtőben! Macera, de tényleg, utálom letépkedni a csomagokról a ragasztószalagot, főleg amikor valaki 3 rétegben tekerte körbe, viszont az nem kerülhet a papírgyűjtőbe.
Gyakran elbizonytalanodnak az emberek, hogy mi legyen a tejes dobozzal, hiszen ennek van egy kis műanyag kiöntője. Ismerek olyat, aki ezt kivágja, de anélkül is, átmosva a papírgyűjtő kukában a helye. (Ezt egyébként érdemes lakhely szerint ellenőrizni, mert olvastam olyan településről, ahol ezt a műanyagok közé várják.)
Ugyanakkor jó hír, és ezt is kevesen alkalmazzák, hogy az egyszer használatos műanyag szatyrok mehetnek a műanyaggyűjtőbe.
Gyűjtsetek szelektíven, mert így legalább ez a szemét új esélyt kaphat arra, hogy nem a szeméttelepen, a földeken vagy a vízben végzi. Azt pedig nem szabad elhinni, hogy úgyis összeöntik őket!