Vannak az elképzelések, és van az, ahogy a világ alakul. Most kell nagyon rugalmasnak lenni, mert olykor tényleg még a másnap sem kiszámítható. Ez a blogbejegyzés például eleinte YouTube videónak indult, de sajnos a kis lakásban, 0-24-ben a kisfiammal nem tudtam rendesen felvenni. Úgyhogy erről átmenetileg lemondtam és újraterveztem. Ugyanez igaz a környezttudatos szokásaim egy részére is…
Nem baj, ha a megváltozott helyzet miatt neked is megváltozott néhány szokásod. Nekem is. Ez nem azt jelenti, hogy mostantól nem érdekel a környezet, nincsenek zero waste törekvéseim, hanem azt jelenti, hogy átmenetileg mást kellett előtérbe helyeznünk. Változott a fontossági sorrend.
Az első itthon töltött hét még egyfajta sokkról szólt, amikor rengetegszer feltettem magamnak a kérdést: most komolyan ez történik? Aztán a második héten jött a gyász, elsirattam a terveimet. Nem utazunk Olaszországba, nem kezdek személyes workshopokat tartani, nem készül el egy csomó személyes megjelenést igénylő munkám, nem húsvétozik együtt az egész család és még folytathatnám. A harmadik hétre pedig eljött az elfogadás, a megnyugvás és az új jövőkép felépítése. Eközben néhány szokástól is átmenetileg búcsút vettem. Ez lehet, hogy mindenkinél más, nálam így alakult.
1.A csomagolásmentes bevásárlás nem prioritás jelenleg. Nem járok csomagolásmentes boltba, mert a bevásárlást szeretném egyszerre, egy helyen elintézni. Tartok a kipakolt “pucér” pékárutól, ezért csak csomagolt kenyeret veszünk, vagy inkább magunk sütünk. Ha pedig a boltban csak csomagolt élelmiszer van, nem válogatok, azt veszem, ami van.
2. Nagy mennyiségben vásárolunk szükséges dolgokat. Minimalistaként számomra fontos volt, hogy ne tároljunk itthon semmiből többet, mint amit épp használunk. Tárolja nekünk a bolt. Élelmiszert például nagyon keveset vásároltunk egyszerre, épp annyit, amit megeszünk. Ezzel előzhető meg leghatékonyabban az élelmiszerpazarlás. Most viszont erről le kellett mondanom, és egyszerre nagyobb mennyiségeket veszünk azért, hogy minél ritkábban kelljen boltba járnunk. És ez nem csak a kajára igaz, fogkrém, mosogatószer, szappan, macskaeledel, alom, wc papír a szokásosnál több van itthon.
3. Évek óta nem vásároltam bolti tisztítószert, most viszont vettem két Dettolt. Ezt használom a kilincsek, a lámpakapcsolók, a kulcsok fertőtlenítésére. A takarítást továbbra is természetes tisztítószerekkel végzem, de ezeket a kritikus területeket inkább most ezzel tisztítom. Nem tudom, hogy használ-e, de így nagyobb biztonságban érzem magam.
4. Többet mosok és magasabb hőfokon. Korábban nem csak energiát spóroltam azzal, hogy ritkán mostam (csak ha teljesen tele a mosógép), hanem mindezt alacsony hőfokon, ami például a ruhák anyagának is jó. Sőt, gyakran inkább csak kiszellőztettem a viselt ruhákat. Most ez is megváltozott, ráadásul még a bevásárláshoz használt textilzsákokat is minden kör után azonnal mosom. Vagy a textil szájmaszkot.
5. Az a fránya műanyag kesztyű. Évek óta álltak itthon a régen megvásárolt kesztyűk, nem dobtam ki őket, hátha egyszer valamire kell. Hát nem így képzeltem… Felveszem a bevásárláshoz, mert hátha tudtomon kívül vírushordozó vagyok és így legalább kevésbé hordom szét a boltban a termékek megfogdosásával, aztán dobom a kukába.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy minden és végleg megváltozott volna, sőt egy következő bejegyzésben azt fogom megmutatni, hogy mik azok a környezettudatos szokások, amik megkönnyítik nekem ezt az időszakot. Tehát ne legyen bűntudatod, ez egy átmeneti időszak, és utána még inkább ott folytathatjuk, ahol abbahagytuk.
Ha van kedved, kommentelj a bejegyzéshez, vagy beszélgessünk az Instagramon, csatlakozz a Kacatmentes Otthon Facebook csoportomhoz!
1 comment
[…] Andi, a Maison blog szerzője nemrég összeszedte, mik azok a környezettudatos szokások, amiket nem tart a karantén idején. Én azt szeretném veletek megosztani, melyek azok a szokások, amiket továbbra is tartok a […]