Érdekes tapasztalat számomra, hogy amióta egy tévés interjúban meséltem a minimalizmusról, mennyire sok ember megtalált, hogy elmondja a gondolatait róla. Örülök, hogy 99%-ban inspirálóan hatottam az emberekre és sokaknak kedvet csinálhattam ehhez az életmódhoz. Ott van viszont az az 1%, aki még mindig meg tud lepni azzal, hogy mennyire félreérti a dolgokat. Meglep, pedig egyszer már írtam egy bejegyzést a minimalizmust övező tévhitekről és azt hittem, hogy akkor mindent felsoroltam. Hát nem 🙂 Úgyhogy most következzen a folytatás…
1. A minimalizmus NEM a végletességről szól. Valaki azt kérdezte tőlem, hogy akkor én most kidobtam minden holmimat és bútoromat? Ööö, nem. Nem szabad átesni a ló másik oldalára, mert az ugyanolyan rossz, mint például gyűjtögetni. Csupán a feleslegtől érdemes megszabadulni és meg kell találni, hogy mi az, ami elég neked. Tehát ismerd meg önmagad és a tárgyaidhoz fűződő viszonyod, majd mérlegeld eszerint, hogy mire van szükséged.
2. A minimalizmus NEM csodaszer, ami minden problémát megold. Valóban kiegyensúlyozottabbnak érzem magam mostanában, de ez nem jelenti azt, hogy nekem nincsenek rossz napjaim vagy azt, hogy nincsenek nehézségek az életben. Ez nem a végső jó, ami mindenre megoldás, csak egy lehetőség, egy út afelé, hogy önismeretet tanulj, más szemmel nézz az életedre és tegyél azért, hogy értékes tartalommal töltsd meg.
3. A minimalizmus NEM csak a tárgyakról szól. Nagyon fontos része az, hogy a felesleges tárgyakról megszabaduljunk, de nem ez a végcél. Kicsit néha már rossz érzés azt tapasztalnom, hogy emberek mennyire leragadnak ennél a résznél és úgy tekintenek a minimalizmusra, mint valamiféle takarítási-módszer, amivel szuper rendet lehet csinálni. Fontos részét képezik a tárgyakhoz való viszonyunk, de a lényeg inkább az, hogy elszakadjunk attól, hogy a tárgyak teszik ki az életünk értelmét. Innentől kezdve pedig már nem arról szól.
4. A minimalizmus NEM egy szabálykönyv. Ha valaki szabályokat állít eléd és azt mondja, minimalistaként így kell élned, ezt kell tenned, akkor az illető hazudik. Nincs szabálykönyv, gondolatok és elvek vannak, amit mindenki egyedileg alkalmaz saját magára és az életére. Itt érünk el a következő pontig…
5. A minimalizmus NEM ugyanaz mindenkinek. Ahány ember, annyi élethelyzet létezik és annyiféle dolgot jelenthet az életben a minimalizmus. Nincs univerzális igazság. Nem kell utánozni a másikat, hanem szűrd le azt, ami neked hasznos, alkalmazható. Egyszerűsíts, de hogy mit pontosan, azt döntsd el magad! Nekem ez egy hatalmas önismereti folyamat volt, aminek a végén most azzal foglalkozom, amit szeretek és tudatosabb vagyok, mint korábban valaha. A cél ez és nem a rend meg a fehér falak.