Nemrég egy ismerősöm megdicsérte a ruhámat, amire büszkén vágtam rá, hogy ezt bizony turkáltam. Elmesélte, hogy nagyon irigyel ezért, mert ő képtelen turkálókba járni, nem látja át azt a rengeteg holmit és azonnal sarkon fordul. Teljesen megértem! A turkálókhoz más lelkiállapot és célok kellenek, mint egy fast fashion bolthoz.
Velem is előfordul, hogy spontán bemegyek egy turkálóba és pár perc után inkább kijövök kiszellőztetni a fejemet. Azt vettem észre, hogy az agyunkat szabályosan megterhelik a látottak, hiszen itt nem egyetlen márkának a hasonló ruhái lógnak, hanem egymás után különböző méretek, különböző anyagok, különböző fazonok. Nincs egymás után 5 egyforma ruha, amin picit megpihenhet a szemünk. Rengeteg ruha közül lehet választani és ha nem tudjuk ezeket előzetes tervek alapján szűkíteni, akkor a helyzet még rosszabb. Éppen ezért az első tippem az, hogy
Mindig legyen elképzelésed arról, hogy mit keresel!
Valami alapján érdemes előre szűkíteni azt, hogy mit keresünk a turkálóban. Nekem például vannak színek, minták és anyagok, amiket meg sem nézek. Hála a színtanácsadásnak, meg tudtam határozni egy olyan színskálát, ami érdekes a számomra és egy olyat, amit inkább elkerülök. Az sem árt, ha tudod, hogy az alakodhoz milyen szabású ruhák passzolnak vagy épp mik azok, amik egyáltalán nem illenek hozzád. Sosem megyek úgy be, hogy VALAMIT akarok, mindig tudom, hogy most kabátot vagy épp nadrágot keresek. Ha nagyon belejövök a nézelődésbe, akkor persze ez változhat és olyan is gyakran előfordul, hogy végül nem azt veszem meg, amiért eredetileg bementem.
Az ismeretlen márka általában a legmenőbb cuccot takarja!
A turkáló egy igazi kincses bánya! Nemrég egy hibátlan Ted Baker blézert találtam, amit végül nem vettem meg, mert nekem nem állt jól. Utána viszont még napokig az járt a fejemben, hogy ez egy luxusmárka és valószínűleg a turkálós ár többszöröséért tudtam volna eladni az interneten. És hogy maradhatott ez ott a turkálóban a bálabontásos roham után? A luxus, designer vagy egyszerűen csak külföldi minőségi márkákat nagyon kevesen ismerik hazánkban. Nem jelent semmit az emberek számára, ha nem Zara vagy H&M van a címkére írva… Én mindig telefonnal a kezemben megyek be a turkálóba és ha ismeretlen márkával találkozom, amiről sejtem, hogy jó minőség, akkor azonnal rákeresek. Nem egyszer esett már így le az állam, és azt mondtam magamban, nem hiszem el, hogy ez lóg itt egy budapesti turkálóban! Szóval láss túl a fast fashion márkákon!
Legyél nyitott!
Turkálóba járni egyfajta slow tevékenység, amikor időt szánsz a nézelődésre, elmélyedsz a látottakban és egy kicsit kizárod a külvilágot. Bár az első tippem az volt, hogy tudd miket keresel, mégis nyitottnak kell maradni, mert gyakran olyan holmikat találok magamnak, amiket korábban el sem tudtam volna képzelni. A hazánkban fellelhető fast fashion boltoknak nagyon más a kínálata, a turkálóban található színekkel, anyagokkal és szabásokkal sokszor nem is lehet ezekben a boltokban találkozni. Szóval ne úgy indulj neki, hogy most megveszed ugyanazt, mint a Zaraban, csak olcsóbban, mert azt valószínűleg nem fogod megtalálni. Légy nyitott az újdonságokra, ne siess, hanem kutass, vizsgálódj és ismerkedj!
Jó szórakozást a turizáshoz 🙂