Gyakran találkozom azzal a véleménnyel, hogy a minimalizmus túl nagy vállalás, nem tudja az illető, hogy az élete melyik területén kezdje, így inkább nem kezdi sehol. Ugyanakkor azt is sokszor hallom, hogy a minimalizmusban nincs semmi szórakoztató és csak arról szól, hogy legyen minél kevesebb cuccod, ne vásárolj és ha igen,akkor az valami jó drága (mert az tartósabb), színtelen holmi legyen. Ez egy nagy tévedés!
Ha vonz a minimalizmus, akkor sem kell egyből fenekestül felforgatnod az életed, mindenről lemondani és mindent kidobálni. Én sem tudom ezt megcsinálni. Ez egy tanulási folyamat, amely során megéreztem azt, hogy egy-egy dolog elhagyása, lecserélése vagy megváltoztatása, mennyire nagy szabadságérzetet tud adni a hétköznapok során. Tudatosabban döntök, olyan dolgokat választok, amelyek valóban örömet okoznak és nincs bűntudatom, hogy már megint mivel tértem haza. Haladok előre, formálom magamat és a környezetemet úgy, hogy az jó érzéssel töltsön el, elvégre én éppen annyira fontos része vagyok ennek, mint például a tudatos fogyasztás.
Ha te is azok közé tartozol, akik nem tudják, hogyan induljanak neki a minimalizmusnak, akkor érdemes ezzel a három területtel kezdened a változást!
1. Válassz ki egy helyiséget az otthonodban, és szánj időt arra, hogy megszabadulj a felesleges holmitól
Én helyiségről helyiségre haladok a lakásban. Mindig csak egy területre koncentrálok és igyekszem átlátni az ott felhalmozott holminkat, értékelem, hogy mire van szükség, mihez kötődöm, mit használok, és mik azok, amik valójában csak a helyet foglalják. Nem kell egyből nekirontani az egész lakásnak. Itt a tavasz, a legjobb időpont például a gardróbod átértékeléséhez!
2. Használj kevesebb papírt és gyűjtsd szelektíven a magazinokat, csomagolásokat
A számláimat már jó ideje online fizetem be csekk helyett, viszont a repülőjegyet mindig kinyomtatom utazás előtt és nem a telefonon mutatom be a foglalást. Valamiben tehát sikerült változtatnom, valamiben pedig még nem. Viszont nagyon odafigyelek arra, hogy csak annyit nyomtassak, amennyit muszáj, ha olyan helyzet, akkor pedig a papír mindkét oldalát felhasználom.
Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy a házunkban van műanyag-, üveg- és papírgyűjtő, úgyhogy mindig külön elteszem és összegyűjtöm a kiolvasott magazinokat, csomagolópapírokat, papírzacskókat.
3. Viselj több semleges színű ruhát
Egyszer már kifejtettem a blogon, hogy a fekete, a fehér vagy a szürke színű ruhák nem egyenlők azzal, hogy unalmasak. Sőt, sokkal látványosabban fel lehet őket dobni egy szép nyaklánccal vagy akár egy feltűnő rúzzsal. Ugyanakkor jól kombinálhatóak egymással, így sokkal több variációban viselhetőek és hatékonyabban kihasználhatóak. Nyugtató, kiegyensúlyozottabb látványt nyújt, egyszerűbb és szerintem nagyszerűbb 🙂 (Ráadásul attól sem kell tartani, hogy a környezetnek szemet szúr, hogy gyakran hordod ugyanazt a fekete nadrágot, az viszont azonnal feltűnne, hogy már megint a zöld virágmintás nadrágban vagy.) A különböző színek helyett inkább fordíts nagyobb figyelmet a megfelelő anyagra.