A jó ébredés alapja a jó alvás. Mielőtt anya lettem, alulértékeltem az alvás fontosságát 🙂 Bevallom, a legnagyobb vágyam egyszer egész nap pizsamában lustálkodni, fel sem kelni az ágyból délutánig. Erre kevés esély van, úgyhogy igyekszem mindent megtenni azért, hogy jobb alvó legyek, ugyanis nagyon nehezen alszom ki magam.
Nemrég nehéz időszakom volt alvás szempontjából: többször felébredtem éjszaka, rengeteg időbe telt visszaaludnom, folyton aktív álmok gyötörtek és ennek eredményeképp gyakran úgy csináltam végig a napokat, hogy gyakorlatilag 2-3 órát aludtam csak éjszaka. Úgyhogy magamba kellett néznem, hogy mi okozhatja mindezt és arra jöttem rá, hogy túlpörög az agyam napközben. Nem tudom ezt jobban megfogalmazni, rengeteg dolog foglalkoztat és még annál is több dologgal szeretnék foglalkozni, éjszaka pedig képtelen vagyok kikapcsolni. Elhatároztam, hogy mielőtt szakemberhez fordulok, megpróbálom leállítani magam és lépéseket tenni a nyugalmam érdekében. Bár ez nem kötődik szorosan az alváshoz, de kikövettem az összes híroldalt a Facebookon. Ennek hatására sokkal kevesebb olyan információ jut el hozzám, ami csak feleslegesen idegesítene, nyomasztana vagy pörgetne agyban. Már másnap hatalmas változásokat tapasztaltam magamon. Erről talán majd egyszer írok részletesebben is, most inkább jöjjön 3 olyan dolog, ami segített abban, hogy visszaálljon a rend és nyugodtan, hosszasan és mélyen tudjak aludni.
1. Ne idegeskedj, hagyj időt magadnak arra, hogy elengedd a napi stresszt!
Az esti rutinom része, hogy nyugodtan lemosom a sminkem, bekenem az arcom, megmasszírozom és közben elkezdem elengedni a napi rohanást, az idegeskedést és tudatosan szinte kitörlök mindent az agyamból. Az a mondásom, hogy ez mind várhat holnapig. Ezután befekszem az ágyba és miután Dávid elaludt, akkor még csendben meditálok pár percet (vagy azonnal elnyom az álom).
2. Találd meg a tökéletes ágyneműt!
Hihetetlenül sok múlik azon, hogy a külső körülmények is támogassák a pihentető alvást és a kényelmes ágy mellett a megfelelő ágyneműt is megtaláld. Nemrég meséltem nektek a blogon a Fehér De Lux csodás ágyneműiről, amiket egy budapesti varrodában készítenek, azóta pedig beszereztem a sajátomat is. Amióta ebben alszom, még jobban várom az estéket!
Ez egy menta színű tencel ágyneműhuzat, ami 100% eukaliptusz rostból készült. Gyakorlatilag hulladékmentesen állítják elő és nem okoz környezetkárosodást, sőt biológiailag lebomló. Nem véletlen, hogy az anyag 2000-ben környezetvédelmi díjat nyert. Nagyon jó nedvszívó és antibakteriális hatású. Utánaolvasva megtudtam, hogy az Innsbrucki Orvostudományi Egyetem vizsgálata szerint a műszálas anyagokban 2000-szer több baktérium tud megtelepedni, mint a Tencelben.
Bársonyosan puha és amolyan luxus érzetet ad az ágynak. Talán ez az oka annak, hogy az első este szinte alig mertem belefeküdni 🙂 Azóta már összebarátkoztunk és bizton állítom, hogy ezek azok a dolgok, amik jelentőséget adnak a pihenésnek, segítenek lelassulni és átadni magunkat az alvásnak.
3. Elalvás előtt ne nyomkodd a telefonod!
Ha már bebújtál az ágyba, elő ne vedd a telefonod, sőt, ha nem muszáj, az ágyad mellé se tedd le. Mindegy, hogy aranyos kisállatos képeket nézegetnél rajta vagy híreket olvasnál, a készülék fénye felzaklatja az agyat és nehezebben alszik el tőle az ember, sőt a látottak az álmokat is befolyásolhatják. A szakemberek szerint elalvás előtt legalább fél órának kell eltelnie kütyük nélkül, hogy utána nyugodtan tudjunk pihenni. Olvass inkább egy könyvet, ez segít lezárni a napot.
Milyen hatással lehet ránk a megfelelő éjszakai alvás hiánya?
Kutatások szerint például van kapcsolat a kevés alvás és a súlygyarapodás között: egy vizsgálat során arra jutottak, hogy a rosszul alvó felnőttek 89%-ának gyarapodott a súlya, egészen pontosan azért, mert így az ember kevésbé motivált a mozgásra, sőt az alváshiány nagyobb étvágyat okoz, mivel megváltoznak az éhségérzetért felelős hormonok. Ezzel szemben a jó alvás fejleszti a koncentrációs készséget és növeli a produktivitást. Fejlődik a problémamegoldó készség és jobban működik a memória.
Készítettek egy tanulmányt 2800 keveset alvó, idősebb nő bevonásával is, ahol kimutatták, hogy kapcsolat van a kevés alvás és a lassabb séta között, nehezebben teljesítettek egyéni feladatokat, sőt kevésbé tudtak erősen markolni. Tehát az évek múlásával a fizikai teljesítményünk is gyengülhet a kevés alvás hatására.
Felkészültetek az esti alvásra? Én már alig várom 🙂