Az altatás témája minden alkalommal újra és újra felvetődik, amikor megkérdezem az olvasóimtól, hogy miről olvasnának szívesen a blogon. Ennek ellenére eddig nem tudtam rávenni magam, hogy írjak róla, mert alapvetően mindig simán ment. Mit is mondhatnék arról, ami természetesen zajlik a maga változó ütemében? Most azonban picit változott a helyzet, ugyanis újabb fordulópontot érzek közeledni…
Együtt vagy különalvás?
Erre a kérdésre nem létezik jó vagy rossz válasz, mindenkinek maga kell eldöntenie, hogy mi a legjobb neki és a gyerekének. Mi együtt alszunk Dáviddal. Nem volt ez mindig így, és természetesen nem is lesz.
Mielőtt Dávid megszületett, ragaszkodtam ahhoz, hogy majd a saját ágyában aludjon. Aztán az élet ezt is felülírta, mint sok mást, amit egy anya általában a szülés előtt gondol. Ő az első hónapokban sokat és könnyedén aludt. Napközben csak betettem az Adamo hintába és már aludt is. Sétálni indultunk a babakocsival és már aludt is. 5-6 órákat sétáltunk a férjemmel úgy a városban, hogy Dávid fel sem ébredt (talán csak egyszer szopizni). Az éjszaka viszont már nehezebb volt, mert bár este nagyon korán elaludt (eleinte 6 óra fele) a saját ágyában, sokszor felébredt szopizni. Ez vetett véget a különalvásnak is.
Kimerültem. Valami iszonyatosan fáradt voltam attól, hogy mire éppen mélyen aludnék, akkor felébred, sírni kezd. Kuporogtam az ágyunk szélén, ölemben a pár hónapos csecsemővel és egyik éjszaka elnyomott az álom szoptatás közben, majd arra riadtam fel, hogy úgy éreztem, kis híján leesett a gyerek a kezemből. Ekkor döntöttem el, hogy beviszem az ágyba és köztünk fog aludni. Nem bántam meg, számomra az egyik legjobb és legfontosabb élmény együtt aludni vele. Szoros kapocs, amit nem akarok elbagatellizálni azzal, hogy mindemellett mennyire kényelmes megoldás is. Úgy érzem, hogy ez a világ egyik legtermészetesebb dolga, ami az éjszakai táplálást is megkönnyítette. Ha érdekel a téma, akkor ajánlom az Éjszakai gondoskodás című könyvet.
Annak ellenére, hogy nekünk bevált az együtt alvás, nem gondolom, hogy mindenkinek ez a jó megoldás. Ha a baba is szeret külön aludni, a szülők is igénylik, akkor számukra az a jó, nem kell semmit erőltetni. Ráadásul erre is fel kell készülni biztonsági szempontból. Soha nem szabad például alkoholt fogyasztani lefekvés előtt, ha mellettünk alszik egy kisbaba! De nem csak maga a szülő jelenthet veszélyt, hanem az ágyat is biztonságossá kell tenni. Nem lehet rajta olyan zug, mélyedés vagy párna, ami alá beszorulhat és ezzel elzáródik a levegő útja, illetve meg kell oldani, hogy ne essen le róla. Nálunk ez könnyű volt, mert az ágyunk olyan kicsi szobában van, hogy lényegében a falak védik ettől és csak egy irányból kellett őt elbarikádozni.
Maga az altatás egyébként mindig viszonylag könnyen ment: csecsemőként a ringatás, dúdolás vált be és persze a szopizás. Később már inkább a meseolvasás és a villanyoltás utáni hosszabb harcok jellemezték az altatást, de fél óránál ekkor sem kellett több hozzá. Mostanra pedig már szinte magától és azonnal elalszik miután lekapcsoljuk a lámpát.
Itt a különalvás ideje!
Van olyan barátnőm, aki ágyat se vett a kisbabájának, hiszen úgyis vele alszanak. Nálunk az első pillanattól fogva van Dávidnak ágya, de olyan keveset alszik benne, hogy egy kezemen össze tudnám számolni. Azonban néhány héttel ezelőtt valami megváltozott: egyik este kijelentette, hogy ő ott, a saját ágyában akar aludni és onnantól kezdve több mint egy hétig, minden este ott aludt el. Aztán jöttek a nyári utazgatások és szépen visszatért közénk.
Bár abban a néhány napban iszonyatosan hiányzott nekem a kis alvótársam, mégis érzem, hogy ez nem fenntartható állapot már sokáig. Egyre nagyobb és egyre kevesebb hely jut nekünk a saját ágyunkban. Most már engem kell attól félteni, hogy nem kapok levegőt, ahogy éjszaka ráfekszik a fejemre vagy belém rúg a nagy tappancsával 🙂 Így elkezdtem azon dolgozni, hogy kellemes, szerethető ágyat és nyugtató körülményeket teremtsek neki.
Mi kell a nyugodt, önálló alváshoz?
1. Kellemesen puha, természetes anyagú és megfelelő vastagságú ágynemű.
A Bellamy-nál találtam rá erre a pamut ágyneműre, amibe azonnal beleszerettem szépséges mintái miatt. Ez sem utolsó szempont, ha a gyereknek választunk takarót, hiszen előny, ha a minta megragadja a fantáziáját és ő is olyannak találja, ami alá szívesen bebújik. Az erdőben élő állatokat pedig minden gyerek szereti!
Az anyaga könnyű, finom, nem veszi fel a nedvességet a hipoallergén szilikonszálas töltetnek köszönhetően. Minősített 100% pamutból készült, ami elengedhetetlen szempont volt a keresésnél.
2. Nyugtató illat, amitől könnyebb az elalvás és talán szebbek az álmok.
Annyira megtisztelő lehetőséget kaptunk, hogy Dáviddal már a hivatalos bemutatkozása előtt tesztelhettük a BabyMountain új, alváskönnyítő sóhegyecskéjét. Most konkrétan a csillag mintás hegyecskére gondolok, ami gyógynövényes-kristálysós keverékkel van megtömve. Fogadjátok szeretettel a bemutatását!
Első lépésként kaptam egy rövid kérdéssort emailben, amit természetgyógyász állított össze és a válaszok alapján kiderült, hogy Dávidra melyik alvástípus jellemző. Ennek megfelelően készült el keverék. Mivel nem kedvelem az erőteljes levendula illatot, picit féltem tőle, hogy majd belengi a szobát, de erről szó sincs. Egyszerűen tökéletes! Az illata inkább csak akkor érezhető, ha közel bújik hozzá az ember, például amikor a gyerekek ráteszik a fejüket és a testhő hatására picit felmelegszik. Bevallom, olykor én is kölcsönveszem, szippantok belőle párat, mert nagyszerű stresszoldó és kiváló nyugtató hatású!
A levendula mellett a cirbolyafenyő illatanyaga a fő összetevő. Most először találkoztam vele, pedig az „Alpok Királynőjének” is nevezik gyógyhatású, nyugtató illatanyaga miatt. Nem csak az idegrendszert nyugtatja, még a keringést is optimalizálja. Harmadik összetevője a citromfű, amiről köztudott, hogy segít az álmatlanság leküzdésében, felnőtteknek is gyakran ajánlják, ha ilyen problémájuk van.
A Silent Night Sóhegyecskék elsősorban tehát a könnyebb elalvás valamint a nyugodt, kiegyensúlyozott alvás elérésében nyújtanak segítséget. Alapja a Himalája kristálysó, melyet a legtisztább ásványi sóként jegyeznek, és ami gyógyító és légúttisztító hatását a 84 féle ásványianyag tartalmának köszönheti. Nagyon jól fog jönni a hűvösebb évszakokban, csodálatos természetes gyógymód, aminek szerintem minden kisgyerek ágyában ott a helye! Szeptembertől megrendelhető a BabyMountain oldalán.
3. Hangulatos, visszafogott világítás.
A gyerekek általában nem szeretnek teljes sötétségben aludni, Dávid sem. Bár a fotón még egy füzér látható az ágya fölött, ezt időközben lecseréltem a CottonBall gömblámpasorra, aminek led-es verziója épp elég fényt ad ahhoz, hogy ne legyen teljes sötétség a szobában, nem befolyásolja az elalvást és nyugodtan éghet akár egész éjszaka.
Kellemes alvást és altatást kívánok nektek!
Andi xxx
2 hozzászólás
De jó volt olvasni. A mi 2 és fél éves kisfiunk is velünk alszik, de csak egy fél éve, akkor hagyta abba a szopizást. Addig ment a külön szoba, azóta ölel álmában is.
Jó arról olvasni, hogy nem vagyok béna anya.
Dehogy vagy béna! Ne is írj ilyet <3 Néha a civilizációs elvárások miatt elbizonytalanodunk, pedig minden úgy jó, ahogy ösztönösen csinálja az ember. Szerintem.