Mi is az a hygge és hogyan tudod Te is megteremteni? KÖNYVAJÁNLÓ
Van egy különlegesen erőteljes emlékem a szeptemberi olaszországi nyaralásunkról, pedig semmi extra nem történt… Egy hosszú és fárasztó séta után hazaértünk délután a lakásba, becsuktuk az ablakokon a spalettákat, Dávid elaludt a hálószobában, mi pedig ebédet főztünk. Az egész lakásban félhomály uralkodott, csak egy kis lámpa égett, majd amikor elkészült az ebéd, kiosontunk az árnyékos teraszra és csendben megettük. Az egész olyan meghitt volt, most pedig már azt is tudom, hogy ez egy tökéletes hygge-élmény volt.
Nemrég úgy döntöttem, ha már Dáviddal elég sok napra a lakásba kényszerültünk a nagy téli hideg miatt, akkor itt az ideje körbejárnom a hygge témáját rendesen. Régóta ismerem a kifejezést és nagy vonalakban azzal is tisztában voltam, hogy mit jelent, de sosem néztem utána jobban. Kedvenc könyvrendelős oldalamon, a Book Depository-n jött velem szembe ez a két könyv, úgyhogy gyorsan meg is vettem őket. Ezeket elolvasva most már eleget tudok a dán boldogság titkáról 🙂
The Little Book of Hygge
Először is ki kell emelnem, hogy gyönyörű ennek a könyvnek a borítója, ritkán látok ilyen szépséget! A könyv szerzője bizonyos Meik Wiking, aki a koppenhágai Boldogság Kutató Intézet munkatársa (ott ilyen is van). Ahogy ezt megláttam, arra gondoltam, hogy vajon ki más tudhatna nála többet a dán boldogságról?!
A könyv egyszerre egy kis tanulmány tele kutatások eredményeivel, felmérésekkel és infografikákkal, ugyanakkor egy színes kis magazinnak is elmenne. Én egy nap alatt kiolvastam, bár mivel éppen betegen nyomtam az ágyat, volt rá időm. Apró tudástár tele hasznos infókkal.
How to Hygge
Ez egy sokkal olvasmányosabb könyv az előzőnél. Signe Johansen személyes élményeire alapuló útmutató a boldogsághoz, amelyben a hangsúly leginkább az ételeken és a recepteken van. Személy szerint én ezt jobban szerettem olvasni, mert szórakoztatóbbnak találtam, de aki amolyan gyorstalpalóra vágyik, az válassza az előző könyvet.
Tehát akkor mi az a hygge?
Ha csak úgy leírnám most a hygge összetevőit, akkor biztos vagyok benne, hogy sokan vágnának vissza azzal, könnyű a dánoknak, mert nem hónapról hónapra kell kijönniük a fizetésükből, jó az egészségügyi ellátás és a metró se gyullad ki hetente. A The Little Book of Hygge szerzője szerint például a dánok nem úgy állnak hozzá a magas adóhoz, hogy szomorkodnak miatta, hanem úgy, hogy a befizetett adóval befektetnek a társadalmukba és ez jó. Igen, ehhez valóban szükség van arra, hogy azt a befizetett adót az ország vezetői ne lopják el… Társadalmuk lényege, hogy a lakók biztonságban érezzék magukat és egyénenként, illetve közösen is boldogok legyenek. Bár odaköltözni mindannyian nem tudunk, mégis van mit eltanulnunk tőlük a hétköznapok szintjén.
A hygge az intim élettér megteremtésének művészete, a kellemes pillanatok megélése és a közösen töltött idő meghittsége. Nincs rá magyar szó.
Ez a meleg légkörről és a kellemes élményekről szól, nem pedig tárgyakról. Azzal és azokkal az emberekkel kell tölteni az időt, akiket szeretünk. Gyönyörködni a havazásban, beszélgetni egy jót vagy éppen egyedül begubózni egy meleg takaróba és így élvezni egy bögre finom teát.
Mi segíti elő a hygge-t?
A boldog légkör megteremtéséért tenni kell. Így kerülhetsz Te is közelebb hozzá:
- Gyújts egy gyertyát a meleg, barátságos hangulat kedvéért!
- Válassz hangulatos világítást a lakásba, például gömblámpa füzért!
- Légy jelen, kapcsold ki a mobiltelefonod pár órára!
- Adj az élvezeteknek, legyen szó egy finom süteményről, csokiról vagy teáról!
- Vedd tudomásul, hogy nem vagy egyedül, oszd meg a feladataidat másokkal is!
- Helyezd magad kényelembe és relaxálj!
- Építs barátságokat, tölts minél több időt másokkal!
- Tudatosítsd magadban, hogy a családod, barátaid körében biztonságban vagy, nem kell háborúzni, versenyezni!
A könyvekben egyébként nagyon sok jó tipp van arra vonatkozóan, milyen társasági programokat lehet szervezni a négy fal között. Szerintem mi magyarok inkább akkor megyünk társaságba, ha kimozdulunk a lakásból, pedig lehet érdemes lenne ezen változtatni… Itt a közösen elkészített vacsorák és társasjátékok időszaka 🙂
A hygge egyébként nem csak az otthon üldögélésre terjed ki, része az irodai élet és a természetjárás, a sport is. Nagyon sokrétű, ezért érdemes elolvasni ezeket a könyveket!
4 hozzászólás
Jövő télen biztos bevezetek egy-két Hygge elemet (a gömblámpa és a gyertyák mondjuk már idén is megvoltak). Ez a könyv pedig már csak a borítója miatt is egy “must have”….annyira szép, kb. dekorációnak használnám!
Nálam is dekoráció lett 😉
Most olvastam el az első könyvet a Hygge-ről a Te hatàsodra, nagyon jó volt, köszönöm. Mégegyszer el fogom az tuti, mert most jegyzetelni is fogok, àt fogok ültetni egy csomó dolgot az életembe, amik ugyan egyszerűek és tudtam hogy örömet okoz, de valahogy az ember mégsem csinàlja, vagy tényleg csak ünnepekkor :p kissé megvilàgosodtam 🙂
Szia! Ennek nagyon örülök! Én is hasonlóképpen vagyok amúgy, ősszel tervezem újraolvasni 🙂